Değişmezsen, elektrik çarpacaksın!

bencede

New member
İki maskeli kişi rüyamda beni düzeltti ve beni cinsiyete zorlamak istedi.Fabian Sommer/dpa

Gecenin bir yarısı. Yatağımda uzanıyorum, gözlerim kocaman. Yanımda iki maskeli insan duruyor. Kadın mı erkek mi ayırt edemiyorum. İkisinden biri yavaşça bana doğru eğiliyor ve kulağıma bağırıyor: “Hala bir şansın var yoksa tekrar olacak.”

Vücudumun farklı yerlerine bağlı olan ipleri çekmeye çalışıyorum. Ama odamdaki insanlar beni yatağa o kadar sıkı bağladılar ki, girişimim sefil bir şekilde başarısız oldu. Maskeli biri bana beklentiyle bakıyor ama ben sessiz kalıp kendimi bir sonraki elektrik çarpmasına zihinsel olarak hazırlıyorum. Maskeli kişi yavaşça geriye doğru sayar: “Üç, iki, bir.”

Birkaç küçük elektrik dalgalanması vücudumu titretiyor

Her şeyi iki açıdan görüyorum. Bir kere, doğrudan yabancının yüzüne bakıyorum ve yatağıma uzanıyorum. Öte yandan senaryoyu kuşbakışı izliyorum. Yarasa gibi odanın sol köşesinde asılı duruyorum ve neler olduğunu yukarıdan izliyorum. Ancak iki bakış açısına rağmen bu rüya son derece gerçektir. Aradan bir hafta geçmesine rağmen hatıraları silinmedi.

Maskeli bir figür “bir” e geldikten sonra diğer figür elindeki mavi düğmeye basar. Düğme vücudumdaki elektrotlara bağlı. Düğmeye basar basmaz, uzuvlarımdan elektrik fışkırıyor. Uzuvlarım titriyor, birkaç küçük elektrik dalgalanması vücudumu titretiyor. Sonra her şey çok sessiz. Maskeli insan bana doğru eğiliyor ve kulağıma fısıldıyor: “Öyleyse ve şimdi tekrar. Şemsiye kelimesini nasıl doğru bir şekilde değiştirirsin?”

bu kelimeyi değiştiremezsin

Karada mahsur kalmış bir solucan gibi kıvranıp kendimi kablolardan kurtarmaya çalışıyorum. İki figür tüm güçleriyle beni yatağıma itti. Maskeli iki kişiden biri elindeki mavi düğmeyi işaret ederek: “Biraz daha elektrik yoksa en azından denemek istemez misin?” Hararetle düşünüyorum ve şemsiye kelimesinin cinsiyetten bağımsız bir şekilde nasıl ifade edilebileceğini merak ediyorum.

Aslında o bir insan değil bir nesnedir. O halde kelimeden önce hangi maddenin geldiği tamamen alakasız değil mi? Hayatım boyunca, adının “the” yazısından sonra geçmesinden dolayı bana şikayet eden ve kendini dışlanmış hisseden hiçbir şemsiye olmadı.

Bence tekrar sol arka köşeye bak. Diğer yarım, yani tavandaki sopa bana cesaret verici bir şekilde başını salladı ve ben de avazım çıktığı kadar haykırdım: “O kelimeyi değiştiremezsin. O bir şemsiye ve şemsiye olarak kalıyor. Şemsiye.” Maskeli şaşkın şaşkın birbirlerine bakıyor. Parmağım hızla mavi düğmeye kondu ve elektrik vücuduma tekrar aktı.

bunların hiçbiri doğru olamaz bence

Birkaç saniye sonra her şey yeniden biter. Ama bir sonraki elektrik çarpmasına ne kadar var? Kelime değiştirilemez, yüzde 100 eminim. Maskelilerin farklı bir görüşü var: “Peki hanımefendi, şimdi bizi iyi dinleyin, evet? Şemsiye kelimesi çok iyi değiştirilebilir. Şemsiyenin de bir kadın gibi hissetmediğini varsayamazsınız. inanılmaz, değil mi?” Diğer maskeli kişi konuşmacıya başını sallayarak “O zaman başka bir kelime deneyelim. Lamba kelimesinin cinsiyetlendirilmiş biçimi nedir?”

Bunların hiçbirinin doğru olabileceğini sanmıyorum. İkisine bağırmak ve onlara artık çitin üzerindeki tüm çıtaların olmadığını söylemek istiyorum. Ne zamandan beri nesnelerin cinsiyet ayrımı gözetmeyen olarak adlandırılması gerekiyor? Ama belki yine çok muhafazakârım ve bu değişikliğin önemini henüz anlayamadım.

Öte yandan, eğer doğruysa, kelime dağarcığımı tamamen değiştirmek zorunda kalacağım. Artık sadece bir cinsiyet yıldızı, iki kelime arasındaki iki nokta üst üste veya alt çizgi ile ilgili değil. Bu iki maskeli adamın beni burada, odamda yapmaya ikna etmeye çalıştıkları değişiklik, önemli bir adım daha ileri gidiyor.

Del Şemsiye

Geçenlerde toplumsal cinsiyetle ilgili bir metin üzerinde çalışıyordum ve bazı insanların aslında makalelerin Almanca’ya çevrilmesi ve Almanca dilinde değiştirilmesi için kampanya yürüttüğünü okudum. Kişilerin ve nesnelerin belirlenmesi daha sonra “del” makalesi ve “on” ile biter. Şemsiye böylece del şemsiye olur.

Bu iki varlığın benden istediği bu mu? Del On Sel sistemi hakkındaki bilgilerimi paylaşarak kendimi özgürleştirebilir miyim? Kendimle iletişim kuruyorum ve yapmamayı seçiyorum. Benim gözümde bunun cinsiyet tarafsızlığı ile ilgisi yok. Makalenin tuhaf sonu ve atlanmasıyla dil tamamen bozulmuştur. Cinsiyetle az çok arkadaş edinebildim. Ama sonuçta kendini nasıl ifade ettiği kişiye kalmış olmalı. Ya da değil?

Hala aklın başına gelmiyor mu?

“Ağzını mı açmaya başladın yoksa neler oluyor?” maskeli adamlardan biri bana açıkça havladı. Bu garip egzersizle ilgilenmediğimi ve şimdi tekrar yalnız kalmak istediğimi söylüyorum. İkisi de oybirliğiyle cevap verirler: “Ama senin modası geçmiş telaffuzun bizi ilgilendiriyor. Ya yeni koşullara uyum sağlarsın ya da hayatın boyunca burada yatıp toplumdan dışlanırsın.” Korkmaya başlıyorum.

Tüm cesaretimi toplayıp iki maskeli adama bağırıyorum: “Bunun artık cinsiyetle bir ilgisi yok. Bunu yapmayacağım! Nesnelerin birdenbire tarafsız bir nesneye ihtiyaç duyduğunu nereden çıkardın? Lamba sana bunun olacağını mı söyledi? kendisini farklı bir cinsiyete atayabilir veya belki de kendisini ikili olmayan olarak kabul edebilir? Ciddi olamazsın!?!”

Bağırmam belli ki ikisini de çok kızdırmıştı. Odamda çılgınca koşuşturuyorlar ve şimdi bana ne sormaları gerektiğini düşünüyor gibiler. Biri şöyle diyor: “Yoğunluğu biraz artırsak daha iyi olur ve genç hanımın aklı hâlâ başına gelmediyse, bakarız.”

Hangi cevap doğru?

Diğeri işaret parmağını yavaşça mavi düğmeye doğru hareket ettirerek başını sallar. Bu arada, tüm durumu bitirdim, ikisi muhtemelen bir daha asla gitmeme izin vermeyecek. Ama vazgeçemediğim bir şey var ve bu yüzden son gücümle onlara sesleniyorum: “Allah kahretsin, bana Bayan deme. Dilbilimsel tarafsızlık talep ediyorsun ve buna kendin bağlı kalmıyorsun. ” Zack, parmağın mavi düğmeye gidiyor. Güç açık.

Sonra uyanırım. İki figür ortadan kayboldu. Yatağımdaki tek kablo cep telefonu şarj cihazım. Kafam karışmış ve biraz da sersemlemiş halde dönüp tekrar uykuya daldım. Ertesi sabah, yazı işleri bürosuna giderken kafamda çeşitli sözcükleri gözden geçiriyorum ve onları en iyi şekilde değiştirip değiştirmeyeceğimi ve nasıl değiştireceğimi düşünüyorum. Sonra iki maskeli adamın sorularına hangi cevabın doğru olacağını bana asla söylemediklerini fark ettim.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler