Galatasaray’ın pilot ekibi Niğde Anadolu FK, 3. Lig’e düştü

celikci

Global Mod
Global Mod
TFF 2. Lig’de gayret eden Galatasaray ’ın pilot kadrosu Niğde Anadolu FK, Bayburt Özel İdarespor’a 4-3 yenilerek ligden düştü. Niğde Anadolu FK, önümüzdeki dönem 3. Lig’de bir üst lige çıkmak için çabalayacak.

ALTINORDU, 8 MİLYON TL’YE SATMIŞTI

Altınordu, TFF 2. Lig’de yer alan hazırlayıcı ekibi Niğde Anadolu FK’yı Galatasaraylı iş erkeklerina satmıştı. İzmir grubunun bu mutabakat ile kasasına 8 milyon TL koyacağı basında yer almıştı.

Galatasaray Lideri Burak Elmas, Kasım ayında yapılan muahedeyi şu sözlerle açıklamıştı:

“Galatasaray’ı ileriye götürecek yeni bir futbol sistemi kurma peşindeyiz. Bu sistemin kıymetli modülü da Galatasaray’ın altyapısında yetişen oyuncularımızı rekabetçi liglerde oynatmak ve onlara bizim denetimimiz altında gelişme bahtı vermek. Biliyorsunuz genç oyuncularımız bilabedel öteki gruplara kiralanıyor. Kimileri oynatmıyor, orada gelişemiyor. Tahminen Galatasaray’ın kazanacağı birfazlaca oyuncuyu o orta yaşta kaybediyoruz. Bir de alt liglerden gelen Kerem ve Taylan üzere oyuncuların bir ön ekipte, Galatasaray sistemine uyacak biçimde yetiştirilmesi ve oynayarak hazır hale gelmesi üzere bir gayemiz var.”

“GALATASARAYLI İŞ ADAMLARININ GALATASARAY İÇİN YAPTIKLARI YATIRIM”

Burak Elmas, yaptıkları iş birliğinin daha evvel Beylerbeyi Spor Kulübü ile olan muahededen farklı olduğunu lisana getirerek, şunları söylemişti:

“Galatasaray logosu ve markasını asla kullanılmayacak. Galatasaray’ın, 1481 Futbol Yatırımları AŞ ile rastgele bir pay sahipliği ve ilişiği yoktur. Burada Galatasaraylı iş erkeklerinın Galatasaray’a hizmet için yaptıkları yatırım vardır. Galatasaray’ın tek bağı, kiraladığı futbolcunun birinci 11’de oynama garantisi alması ve geri transferinde de epeyce cüzi kaidelerde dönmesi. Bunun haricinde Galatasaraylıların orada yetişmekte olan gençlerimizi bakılırsabilmeleri için de o kadronun maçlarının GSTV’den yayınlamayı düşünüyoruz. Yurt haricinden da görüştüğümüz birkaç kadro var. Bu sistemin Galatasaray açısından bir riski yok. Yatırımcı arkadaşlarımız orayı yönetiyorlar.”

TEKNİK YÖNETİCİ CEYHUN MÜDERRİSOĞLU OLMUŞTU

Uzun yıllar Galatasaray altyapısında nazaranv yapan Ceyhun Müderrisoğlu, Niğde Anadolu FK’nın yeni teknik yöneticisi olmuştu. Müderrisoğlu, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda şu kelamları söylemişti:

“FATİH HOCAM BENİ MİSYONA LAYIK GÖRDÜ”

“goreve Kasım ayında başladık. Çok ani oldu. Galatasaray Akademisi’nde Gençlik Geliştirme Proje Sorumlusu olarak imza attıktan 3 gün daha sonra Fatih Terim Hocamız beni çağırdı. Niğde Anadolu FK ile ilgili bir oluşum içerisinde olduğunu söylemiş oldu. Genç oyuncuları uzun yıllar takip etmiş ve onlarla çalışmış biri olarak, Fatih Terim hocam beni misyona layık gördü. Biraz geç kalınmış bir projeydi. Dönem başı burada olsaydık epeyce daha farklı olabilirdi fakat artık önümüze bakmak lazım.

İçinde bulunduğumuz durum bizler için can sıkıcı, üzücü bir durum. Koşulların bizim için daha uygun olmasını isterdim lakin olmadı. Ben oyuncularıma da dedim. Pes mi edelim? Çabayı mi bırakalım? Sonuna kadar gayret edeceğiz. 2. Lig Kırmızı Küme nitekim sıkıntı bir küme. Baraj olağana bakılırsa biraz daha yükselecek. Evvelki senelerda 35 puanı bakılırsan kadro kalabiliyordu. Bu dönem 35 puan yetmeyecek üzere duruyor. Baraj 37-38’lere çıkabilir.

Geldiğimiz günden itibaren Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’nun takviyesini epey hissettik. Samimiyetinden hiç kuşku duymadım. Daima dayanak oldu. Belediye Liderimize da dayanağa gereksinimimiz olduğunu söylemiş oldum, kendisi de “elimizden geleni yapacağız” dedi. Dönem başı epey değerli. Döneme istenildiği üzere başlanamamış. Devre ortası da kamp geçiremedik. Çok kısa bir orta vardı. Oyuncuların gelişi, adaptasyon süreci vakit alıyor. Son devirde ekip ahenk yakaladı. Son haftaları en güzel biçimde değerlendirmeliyiz.”

Daha evvel 4-2-3-1 oynuyorduk, 5-4-1’e döndük. Çok konum veriyorduk, şu an daha düzgün gidiyoruz. Genç, karakterli, fedakarca gayret eden oyunculardan konseyi bir takımız. Oyuncularımız “Oyun disiplinine sadık kaldığımız vakit ve verilen nazaranvleri yerine getirdiğimiz vakit yenemeyeceğimiz grup yok.” bunu anladılar.

“U19 LİGİ İLE A KADRO ORTASINDA BÜYÜK MAKAS FARKI VAR”

Çağatay Yılmaz, U19’da rakip olduğumuzda iki maçta bir bize gol atıyordu. O da açıkça söylemiş oldu, “siz olmasaydınız, ben gelmezdim hocam” dedi. O da berbat bir müddetç hayatış, birinci yarıda takım dışı kalmış. U19 Ligi’nin düzeyi oyuncunun gelişmenine katkı sağlıyor ancak direkt olarak A gruba çıkmaları güç. Zira U19 ile A grup içinde büyük bir makas farkı var. U19’dan daha sonra oyuncular birinci etapta oynayabilecekleri kulüpleri tercih etmeliler. Tahminen seneye Galatasaray’da direkt oynayamayabilirler lakin bir sefer daha kiralık gidip geldiklerinde oynama bahtları daha yüksek olacaktır. Bunda da Niğde Anadolu FK’nın hissesi olacaktır.”