Şimdi Dışişleri Bakanlığı tepki gösteriyor

bencede

New member
Ev
siyaset
Sea-Eye’dan deniz kurtarıcıları yardım için Baerbock’u arıyor: şimdi Federal Dışişleri Bakanlığı tepki gösteriyor

İtalyan yetkililer, Alman kurtarma gemisi “Sea-Eye 4″ü tutukladı. Yeşiller ve Sol protesto ediyor ve Dışişleri Bakanlığı devreye giriyor.

Maximilian Birası

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

Dışişleri Bakanı Annalena BaerbockJanine Schmitz/fotothek/imago

Yardım çağrısı geçen Pazar günü Federal Dışişleri Bakanlığı’na ulaştı. Bu sırada “Sea-Eye 4” zaten güney İtalya’nın Ortona şehrinin limanındaydı. İtalyan sahil güvenliği, deniz kurtarma ekiplerinin Akdeniz’de iki mülteci botuna yardım etmesi üzerine Cuma akşamı Alman gemisini tutukladı.

Suçlama: “Sea-Eye 4”, ilk kurtarma operasyonundan hemen sonra Ortona limanına yönelmedi, ancak ikinci bir göreve devam etti. Deniz kurtarma ekiplerine göre gemiye toplam 49 mülteci alındı.

Yılın başında İtalyan hükümeti deniz kurtarıcılarının faaliyetlerini kısıtladı. Buna göre, kurtarma gemileri bir tekne kurtarılır kurtarılmaz yetkililere haber vermeli ve yetkililer tarafından belirlenen bir limana uğramalıdır. Ancak bu genellikle çok uzaktadır, bu nedenle kurtarıcılar görevlerine devam edemezler. Alman gemisi şimdi 20 gün alıkonulacak. Yardım kuruluşu Sea-Eye para cezasıyla karşı karşıya.

Bir e-postada, Sea-Eye şimdi Federal Dışişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’tan (Yeşiller) destek talep ediyor: “Lütfen Sea-Eye 4 ve Mare*Go (ayrıca Alman bayrağı) tespitlerinin geçerli olduğundan emin olun. derhal kaldırılacak ve para cezalarından kaçınılacaktır.” Mektup Berliner Zeitung’a ulaştı Sahil güvenlikten alınan bilgiye göre “Mare*Go” benzer nedenlerle durduruldu.

Dışişleri Bakanlığı İtalyan hükümeti ile temasa geçti

Talep üzerine Dışişleri Bakanlığı, özel deniz kurtarıcılarının konuşlandırılmasını büyük bir dikkatle takip ettiklerini ve güncel gelişmeler hakkında kuruluşlarla temas halinde olduklarını söyledi. Berliner Zeitung’dan bir bakanlık sözcüsü, “Tutuklanan gemilerin hayat kurtarma görevini hızla tekrar yerine getirebilmesi önemlidir” dedi. “İtalyan tarafında bunun için kampanya yürütüyoruz.”

Temel olarak şu geçerlidir: “İnsanları denizde boğulmaktan ve tehlikeden kurtarmak, kanuni, insani ve ahlaki bir yükümlülüktür. Akdeniz’de sivil deniz kurtarma buna önemli bir katkı sağlıyor ve engellenmemeli.”

Dışişleri Bakanı Baerbock, Pazar günü Güney Amerika’ya çok günlük bir gezi için ayrıldı. Son yıllarda deniz kurtarmanın önemini defalarca vurguladı. Yardım kuruluşu, Dışişleri Bakanlığı’na yazdığı mektupta da buna atıfta bulunuyor. Temmuz 2019’da, o zamanlar hâlâ Yeşiller’in başkanı olan Baerbock, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’tan (SPD) İtalya’da tutuklanan kaptan ve deniz kurtarıcısı Carola Rackete davasında harekete geçmesini istedi.

kurtarma gemisi

Kurtarma gemisi “Sea-Eye 4”Maik Luedemann

Yeşiller ve Sol, federal hükümetten tepki bekliyor

Left Group Berlin gazetesinin kaçış politikası sözcüsü Clara Bünger, “Federal hükümetin ve özellikle Yeşiller liderliğindeki Dışişleri Bakanlığı’nın İtalyan hükümetine ‘Deniz Gözü 4’ü yayınlaması için baskı yapmasını bekliyorum” dedi. Trafik ışığı partileri, koalisyon anlaşmalarında sivil deniz kurtarmanın engellenmemesi gerektiğini beyan etmişti.

Sol, İtalya’daki yasaların son zamanlarda sıkılaştırılmasını, sivil deniz kurtarma ekiplerinin “izlendiği, engellendiği ve suç sayıldığı” “hain bir politikanın” ilk sonucu olarak tanımlıyor. Bünger, “Akdeniz’de onbinlerce ölü beklenmedik bir felaketin değil, tüm AB ülkelerinin sorumlu olduğu siyasi kararların sonucu” diyor.

Yeşiller için mesele patlamaya hazır. Son yıllarda daha insancıl bir kaçış ve göç politikası için kampanya yürüttüler. En azından AB Komisyonu tarafından aranan iltica reformu nedeniyle, partinin artık zorlu iç tartışmalarla karşı karşıya kalması muhtemel.

Federal hükümet, AB’nin dış sınırlarında iltica prosedürleri konusunda prensipte anlaşmaya vardıktan sonra, özellikle Yeşiller çocuklar ve aileler için istisnalar konusunda ısrar ediyor. Ancak prensipte, Dışişleri Bakanı Baerbock ilgili sınır prosedürlerine açıktır. Oldukça az sayıda parti arkadaşı bunu farklı görüyor.

Baerbock için deniz kurtarma sırasında daha fazla kızgınlık olmaması çok daha önemli. Federal Meclis’in Yeşiller üyesi Julian Pahlke, deniz kurtarmayı uluslararası hukukta açıkça düzenlenmiş bir medeniyet başarısı olarak tanımlıyor. Berliner Zeitung’a konuşan Pahlke, “Bu görevi yerine getirdikleri ve insanları denizde tehlikeden kurtardıkları için Sea-Eye gibi kuruluşlara minnettarım.”

Kurtarma operasyonları için cezalandırılacakları bir skandal. Pahlke, “Çok sayıda gönüllüsü olan kuruluşlar, özellikle Alman federal hükümetinin korumasını hak ediyor,” diye devam etti. AB ortak bir deniz kurtarma programı üzerinde anlaşamadığı sürece, sivil kurtarma örgütleri desteklenmelidir. “İnsani yardımın suç sayılması söz konusu bile olamaz.”

Milletvekili Pahlke örneği, Yeşillerin özel deniz kurtarmayla ne kadar yakından bağlantılı olduğunu gösteriyor: 31 yaşındaki, birkaç yardım kuruluşunda aktifti – 2021’de Federal Meclis’e geçmeden önce Sea-Eye sözcüsü olarak çalıştı.