Feminizm kongresinin siyasi eğitimle ne alakası var?

bencede

New member
Taraflar arasındaki keskin anlaşmazlıklar, zehirli siyasi iklim, eğitim kurumlarında Yahudi karşıtı olaylar, Avrupa seçimlerinde hastaneye kaldırılan bir aday. Ülkedeki siyasi eğitim ve kültür konusunda endişelenmek için pek çok neden var.

4 Haziran, en azından Berlin'de küçük bir tatil olabilir. Bu tarihte Devlet Yurttaşlık Eğitimi Merkezi'nin ikinci şubesi Ostkreuz yakınlarında açılacak. Ancak kutlama havası pek ortaya çıkmıyor; bunun yerine siyah-kırmızı hükümet koalisyonu kurumun ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini tartışıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Şu ana kadar eyalet merkezi her şeyden önce bir şey oldu: Batı odaklı

En azından Siyah ve Kızıllar ile Berlin eyalet parlamentosundaki muhalefet bir konuda hemfikir: Friedrichshain'deki Revaler Strasse'deki şubenin yakında açılacak olması iyi bir şey. Nihayet. Şu ana kadar tek lokasyon City West'ti. Orada her zaman etkinlikler, seminerler ve çalıştayların yanı sıra politik eğitim üzerine birçok literatür vardı. Her ziyaretçi üç ayda bir çoğu ücretsiz olmak üzere en fazla üç kitap veya broşür alabilir.

Sorun: Şu ana kadar neredeyse yalnızca eski Batı Berlin sakinleri Hayvanat Bahçesi tren istasyonundaki saygıdeğer Amerika-Haus'a geldi. Yıllardır yapılan ziyaretçi anketlerinin de gösterdiği gibi Doğu'dan neredeyse hiç kimse gelmiyor.

Danny Freymark bu bulguyu doğrulayabilir. Hohenschönhausen'li CDU siyasetçisi yıllardır eyalet genel merkezinin şehrin doğu kesiminde yer alması için kampanya yürütüyordu. İddiası: “Hiçbir Berlinli öğrencinin eyalet merkezini bilmeden okuldan ayrılmasına izin verilmez.” Ama şu anda durum daha çok şöyle: “Benim seçim çevremden hiç kimse eyalet merkezini bilmiyor.”

CDU parlamento grubu başkan yardımcısı Danny Freymark Temsilciler Meclisi'nde konuşuyor.Wolfgang Kumm/dpa/arşiv resmi

Öğrenciler AfD'yi alkışladı – CDU'lu siyasetçi siyasi eğitime güveniyor

Berliner Zeitung'a verdiği röportajda Freymark, orada siyasi eğitime olan ihtiyacın çok büyük olduğunu söylüyor. Politikacıyı Neu-Hohenschönhausen'deki bir liseye götüren okul gezisini anlatıyor. Freymark'ın seçim bölgesi.

Orada Soldan ve AfD'den bir temsilcinin yanında oturuyordu; diğer partiler temsil edilmedi. “Siyasi hayatımda ilk kez bir AfD'li siyasetçinin okulda alkış aldığını gördüm; Hatta bazı öğrenciler onunla fotoğraf bile çektirdiler.”

Freymark'a göre bu örnek, demokrasinin kurumları, doğası ve değeri hakkında eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Onun ve partisinin bakış açısına göre bu, eyalet genel merkezinin temel misyonudur.

Siyasi eğitim konusunda kültür çatışması: Aydınlanma ve kimlik politikaları

Ve bununla politikacı, önceki Batı önyargısına ek olarak devletin siyasi eğitim merkezinin ikinci temel sorununu anlatıyor. Aslında kurumun ne olabileceği ve olması gerektiği konusunda hararetli bir savaş var: demokratik değerler ve oyunun kuralları hakkında çok temel bir eğitim deposu mu, yoksa kimlik siyaseti aktivizminin zaten geniş evreninde bir oyuncu mu?

Eyalet merkezi, web sitesinde, Revaler Strasse'deki Doğu şubesinin törenle açılmasını takip eden haftalarda yaşanan olaylara ilişkin bir genel bakış sunuyor. Daha sonra şu başlığı taşıyan bir kongre düzenlenecek: Feminizmde Antifeminizm: Sözde radikal feministlerin transfobisi.

Giriş metni şöyle diyor: “Antifeminizm, yeni sağ ve Hıristiyan köktendinci yelpazesinden, özel hayatın modernleşme süreçleri üzerinde egemenlik sağlamaya yönelik bir strateji olarak anlaşılabilir. Toplumsal bir arada yaşamaya ilişkin temel sorular bu şekilde tartışılmaktadır. Şu ana kadar siyasi eğitim yeni sağ kanadın bu stratejisine çok az ilgi göstermiş gibi görünüyor.”

Bahnhof Hayvanat Bahçesi'ndeki Amerika-Haus, eski Batı Berlin'in mimari bir simgesidir.  Devlet Sivil Eğitim Merkezi artık şehrin doğu kesiminde ikinci bir konuma sahip oluyor.

Bahnhof Hayvanat Bahçesi'ndeki Amerika-Haus, eski Batı Berlin'in mimari bir simgesidir. Devlet Sivil Eğitim Merkezi artık şehrin doğu kesiminde ikinci bir konuma sahip oluyor.Schöning/imago

CDU eyalet genel merkezini yeniden düzenlemek istiyor – SPD'den yalanlama

Bu da kesinlikle önemli. Ancak eleştirmenleri rahatsız eden de bu ve benzeri olaylardır. Bir programın Freymark'ın siyasi taban çalışması arzusundan daha uzak olması pek mümkün değildir. Bu nedenle partisi, son Temsilciler Meclisi seçimlerinden sonra muazzam derecede artan siyasi ağırlığını eyalet genel merkezini yeniden yönlendirmek için kullanmak istiyor. CDU'nun mevcut mütevelli heyetindeki dokuz üyeden dördü bulunuyor. Ancak SPD'nin koalisyon ortaklarının rızası olmadan hiçbir şey olamaz.

SPD parlamento grubunun eğitim politikası sözcüsü Maja Lasiç sorulduğunda koalisyon ortağıyla “hiçbir anlaşmazlık” görmek istemiyor. Ancak Lasic, eyalet genel merkezinde “kimlik siyaseti alanına yönelik herhangi bir kısıtlama” görmeyebilir. Genel olarak, “demokrasinin her alanda güçlendirilmesi” ile ilgilidir. Ve devlet merkezinin yetişkin eğitimi sektörüne düşmesi sebepsiz değildir. Lasic, okullara veya diğer “sosyal yardım çalışmalarına” bağlılığın artırılabileceğini ancak bunun için daha fazla paraya ihtiyaç duyulacağını söyledi. 18 pozisyonu bulunan tesisin bugün bunu yapması pek mümkün değil.

Bu tutum CDU'lu meslektaşlarını tatmin etmeyebilir ama Lasic kolaylıkla bu topu geri çeviriyor: SPD'li politikacı, “Siyasi eğitim politikası her zaman bütçe politikasıdır” diyor. Berlin eyaletinde devam eden bütçe müzakerelerinde bütçe planlamasına devlet siyasi eğitim merkezi için 500.000 avroluk bir artış dahil eden yalnızca onun partisiydi. CDU'nun daha önce yönelimi kendisine uygun olmayan bir kuruma daha fazla para yatırmak istemediği varsayılabilir.