Hangi Telefonlarda Play Store Yok ?

KoronerAnjiyografi

Global Mod
Global Mod
Hangi telefonlarda Play Store yok?

Play Store, Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google tarafından sağlanan resmi uygulama mağazasıdır. Ancak bazı durumlarda, bazı cihazlar Play Store'a erişim sağlayamazlar. Bu makalede, Play Store'a sahip olmayan bazı telefon modellerini inceleyeceğiz ve hangi durumlarda bu durumun gerçekleşebileceğini ele alacağız.

1. Huawei Telefonları

Huawei, Çin merkezli bir teknoloji şirketi olup, kendi işletim sistemi olan HarmonyOS'u geliştirmek için Google'ın Android platformundan ayrılmaya başladı. Bu nedenle, Huawei'nin yeni telefon modelleri genellikle Play Store'a erişim sağlayamaz. Bunun yerine, Huawei'nin kendi uygulama mağazası olan AppGallery'e yönlendirilirler. Örneğin, Huawei Mate 40 serisi ve P40 serisi, Play Store'a erişim sağlayamayan modellerden bazılarıdır.

2. Xiaomi ve Redmi Telefonları

Xiaomi ve Redmi gibi Çin merkezli telefon üreticileri, bazı bölgelerde veya belirli modellerde Google hizmetlerini önceden yüklemeyebilirler. Bu durumda, bu telefonlar Play Store'a sahip olmazlar ve alternatif olarak kendi uygulama mağazalarını veya üçüncü taraf mağazaları kullanırlar. Örneğin, Çin'deki Xiaomi Mi 10 ve Redmi K30 modelleri, Play Store'a erişim sağlamayan bazı telefonlardan birkaçıdır.

3. Amazon Fire Tabletleri

Amazon Fire Tabletleri, Amazon'un özel bir Android sürümü olan Fire OS tarafından çalıştırılır. Bu cihazlar, standart Android cihazlarda bulunan Google hizmetlerini ve dolayısıyla Play Store'u içermezler. Bunun yerine, Amazon'un kendi uygulama mağazası olan Amazon Appstore'u kullanırlar.

4. Çin Menşeili Telefonlar

Bazı Çin menşeili telefon markaları, uluslararası pazarlarda satılan modellerinde Google hizmetlerini önceden yüklemeyebilirler. Bu durumda, bu telefonlar genellikle Play Store'a erişim sağlamazlar ve kullanıcılar alternatif uygulama mağazalarını veya üçüncü taraf kaynakları kullanmak zorunda kalırlar.

5. Özel İşletim Sistemine Sahip Telefonlar

Bazı özel telefon modelleri veya işletim sistemleri, Android'in standart sürümünü kullanmazlar ve dolayısıyla Play Store'u içermezler. Bu tür telefonlar genellikle belirli bir kullanım amacına yönelik olarak özel olarak tasarlanmıştır ve genel tüketici pazarı için yaygın olarak bulunmazlar.

6. Root Edilmiş veya Özelleştirilmiş Telefonlar

Son olarak, bazı kullanıcılar telefonlarını root etme veya özelleştirme işlemleri gerçekleştirerek orijinal Android sürümünden farklı bir yazılım yükleyebilirler. Bu durumda, bazı özel ROM'lar veya özelleştirmeler, Play Store'u içermeyebilir veya kullanıcılar tarafından elle yüklenmesi gerekebilir.

Genel olarak, Play Store'a erişimi olmayan telefonlar genellikle belirli bir pazar veya kullanım amacı için özel olarak tasarlanmış modellerdir. Kullanıcılar, satın almadan önce bu tür telefonların özelliklerini ve yazılımını dikkatlice incelemeli ve alternatif uygulama mağazalarının veya kaynaklarının kullanılabilirliğini değerlendirmelidirler.