Angela Merkel’i neden anlıyorum?

bencede

New member
Angela Merkel (solda) ve Giovanni Di LorenzoSebastian Willnow/dpa

İlk bakışta, Doğu Almanlar ve Polonyalılar arasında büyük bir paralellik göremeyebilirsiniz. Ama var. Ve yeterince ilginç bir şekilde, bunları işaret eden eski Şansölye Angela Merkel’di. 29 Nisan 2023’te Leipzig Kitap Fuarı’nda Zeit Genel Yayın Yönetmeni Giovanni Di Lorenzo ile yaptığı sohbette, görev süresi boyunca yaşadığı yaraları anlattı. Ayrıca anlam hakkında. Bir örnek, 2020’de (27 Aralık 2020) haftalık Die Welt am Sonntag gazetesinde yayınlanan gazeteci Thomas Schmid’in bir metnine atıfta bulundu.

Schmid, “Geçen yılın” metninde, Merkel’in mülteci krizi sırasında kullandığı “Yapabiliriz” ifadesiyle alay ediyor. Kriz sırasında Merkel’in aklının ucunda olduğunu ifade edecek bir cümle. “Doğru olanı yaptı ama bunu nasıl açıklayacağını bilemedi, bugüne kadar devam eden bir Alman anlaşmazlığı yarattı. Ve kendinden öncekilerin hiçbirinin yapmadığı bir şey yaptı: ikinci hizmetkarı olduğu cumhuriyetten bir nefes için uzaklaştı. Mülteci krizinde dostça bir yüz gösterdiğin için özür dilemen gerekiyorsa, ‘o zaman burası benim ülkem değil’ dedi. Sonra bir an için onun doğmadığı, yarı vasıflı bir Alman ve Avrupalı olduğu aklına geldi.”

uçuruma bir bakış

Yarı vasıflı bir Alman ve Avrupalı. Angela Merkel, Zeit Genel Yayın Yönetmeni ile yaptığı röportajda (27. dakikadan itibaren) bu cümleye ilişkin şaşkınlığını dile getirdi. “Açıkçası, aklıma ilk Polonyalılar geldi. Tanrım: ‘Yani Polonyalılar yarı vasıflı Avrupalılar mı?’ Harika bir anlatım. Ben yarı vasıflı bir federal Almanım. Eğitim aldım! Yani öğrenilmedim! (…) Yarı vasıflılıktan kurtulma şansımız var mı hiç?”

Merkel’e göre, Batı Alman gazetecinin “uçuruma bakmanıza izin veren” cümleleri düşüncesiz olurdu. Doğu Almanya’daki inatçılık ve protesto istekliliğinden kısmen sorumlu olan ve bunu seçici bir şekilde açıklayan eski Federal Cumhuriyetçi elitin öz imajını, bir kibir olduğunu da ekleyebiliriz.

Angela Merkel’in şaşkınlığı, ister Ukrayna savaşının ardından olsun, kendi ihtiyaç ve endişelerine dikkat çektiklerinde Batı Avrupalı ortakları tarafından anlaşılmadıklarını hisseden birçok Polonyalının dehşetiyle ilişkilendirilebilir. Bu aynı zamanda, Thomas Schmid (1945 doğumlu) gibi Batı Almanya Federal Cumhuriyetçi elitini temsil eden ve Polonya’nın ihtiyaçlarından nasıl kaçınılacağını bilen Şansölye Olaf Scholz (1958 doğumlu) ile Almanya-Polonya anlaşmazlığı anlamına da geliyor. Ancak genel olarak, Batı’nın Doğu Avrupalı ortaklara bakışı, Angela Merkel’in dehşetini anımsatan “uçuruma” bakılmasına da izin veriyor.

Polonyalılar Almanya’da tartışma başlatamaz

Biz Polonyalılar olaylara bu kibirli bakış açılarını aştığımızı düşünmemiş miydik? Hiç de bile! Almanlar Avrupa’yı düşündüklerinde genellikle batının kültürel cephaneliğinden görüntüler düşünürler: İngiliz nezaketi, Fransız mutfağı, İtalyan dinginliği ve İspanyol joie de vivre. Öte yandan, Doğu Avrupa’dan bahsederseniz, burada hala eski komünizm sonrası klişeler hakimdir: köhne manzaralar, depresif insanlar, gri şehirler, ormancılık. Kızgınlık derinleşiyor.

Polonyalılar, Romenler ve Macarlar yeni bir özgüven geliştirmiş olabilirler ve Batı’da çok daha fazla dinleniyorlar, ancak yine de onlara tam olarak güvenilmiyor. Doğu Avrupa’nın acil sorunları medyada ikincil bir rol oynuyor – sanki Oder, Neisse ve Bavyera Ormanı’nın ötesindeki ülkeler garip bir paralel evrendeymiş gibi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin Almanya’da herhangi bir tartışmaya yol açamayan Heidelberg konuşmasını hatırlamak gerekir. Neden aslında? Macron’un Çin ziyareti çok farklı karşılandı.

Batı’nın umursamaması

Benim duygum şu: Batı, Doğu’ya, ehlileştirilmesi ve sıkı bir şekilde denetlenmesi gereken egzotik bir hayvan gözüyle bakıyor. En iyi örnek, Almanya’da çoğu zaman romantik provokasyonlar ve gürültü olarak görmezden gelinen Polonya’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatı çağrılarıdır.

Bir yanda “asi Polonyalılar” ve diğer yanda “rasyonel Almanlar” fikri, hedefin çok gerisinde kalıyor. Kuşkusuz Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa’nın inatçı ülkeleri, Batı’nın onları eşit ortaklar olarak ciddiye almasını zorlaştırıyor. Mateusz Morawiecki gibi devlet adamlarının diyalogla hiç ilgilenmedikleri, bunun yerine kasıtlı bir provokasyon politikası için bastırdıkları izlenimi ediniliyor. Ancak onlar bir sarmalın dibindedirler ve hayal kırıklıklarının, hayal kırıklıklarının ve incinmiş duyguların kişileştirilmiş sonuçlarıdır. Sadece Batı tarafından değil, aynı zamanda yok saymaya dayalı inatçı bir tavır sergiliyorlar. Ve Angela Merkel artık bunun resmi tanığıdır.

Rusofobi veya Realpolitik

Batı Avrupalılar için doğu komşularına nüanslı bir bakış atmayı, onları dinlemeyi ve her şeyden önce onları ciddiye almayı öğrenmek çok daha acil. Bu konudaki ilk çabalar Almanya’da görülebilir, ancak bunlar çok çekingen ve sembolik siyasi jestler gibi görünüyor.

Elbette: Ukrayna savaşı yüzeysel olarak siyasi düzende bir değişikliğe neden oldu. Öldüğü söylenen Weimar Üçgeni aniden canlandı. Birdenbire üst düzey Alman diplomatlar, Doğu Avrupalı komşularının Rusya’nın genişleme planları hakkındaki uyarılarında haklı oldukları için Polonyalılardan özür diliyor. Rus işgalinden önce bile, bu tür uyarılar, Realpolitik’ten çok Rus düşmanlığını anımsatan Polonya alayları olarak reddedildi.

dönüm noktası yok

Şimdi dünya farklı görünüyor. Polonyalılar, Amerikalılar tarafından Orta Avrupa’nın önde gelen gücü olarak görülüyor, Almanlar aniden enerji politikalarını yeniden düzenlemek zorunda kalıyor ve Polonyalılar meydanı ahlaki kazananlar olarak terk ediyor. Almanya’da popüler olmayan sağcı muhafazakar PiS hükümeti bile, Almanlar batı dünyasından eleştiri alırken, doğal olarak milyonlarca Ukraynalı mülteciyi sorunsuz bir şekilde alıp onlara yardım ettiği için ciddiye alınıyor ve saygı görüyor. Ukrayna politikası ile.

Benim izlenimim, Almanya-Polonya ilişkilerine baktığınızda gerçekten bir “dönüm noktasından” söz edilemeyeceği yönünde. Aslında Doğu Avrupa ile ilgili klişeler Almanların zihninde hala yer alıyor. Berlin’de, Polonya’nın Rusya hakkındaki şüpheciliği kapalı kapılar ardında hâlâ inatçı olarak algılanıyor. Değişim gerçekleşmez.

Almanların sırası

Şimdi Polonyalılara yeni bir bakış atma, ülkeyi yeniden tanıma ve gerçekten ciddiye alma zamanı. Faiz verimli toprağa düşerdi. Çünkü yaşanan siyasi krizlere ve olumsuz haberlere rağmen, Doğu Avrupa’da Batılı yaşam tarzına ve değiş tokuşa duyulan hayranlığın hala bozulmadığı gerçeğini kimse gizleyemiyor.

Pek çok Polonyalının Avrupa şüpheci tavrına, Macarların sızma taktiklerine rağmen: Temel olarak, anketlerin gösterdiği gibi, her iki halk da ciddi bir şekilde AB entegrasyonundan önceki bir zamana geri dönmek istemiyor. Batı’da tam üye olarak tanınmayı umuyorlar. Yakınlaşmak için Avrupa’nın daha fazla empatiye ihtiyacı var. Almanya-Polonya uzlaşması, eşitlerden oluşan bir ortaklığa ihtiyaç duyar. Küresel siyasi durum göz önüne alındığında, şimdi Doğu Avrupa’ya uzanması gereken Almanlardır. Angela Merkel’in de bildiği uçurumu Polonyalılar da biliyor.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler