Berlinli bir öğrenci derste duyulan Nazi sloganlarını anlattı: Sağa kayış mı, provokasyon mu?

bencede

New member
Okullarda tarif etmesi zor bir gelişme yaşıyorum. Bu gençlerin siyasallaşması mı? Vikipedi siyasallaşmayı “siyasete artan veya ortaya çıkan ilgi” olarak tanımlıyor. Ancak bunun bizim durumumuzda geçerli olup olmadığından emin değilim. Bu, siyasete artan bir ilgiden ziyade, okullarda bile her yerde bulunan siyasi çatışmalar. Sınıfta gökkuşağı bayrağı tartışması olsun, okul metinlerindeki cinsiyete dayalı dil tutarsızlıkları olsun veya AfD'yi yasaklamanın anlamı üzerine bir deneme olsun.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Kriz zamanlarında apolitikleşme

Politik konular okullarda giderek daha fazla yer kaplıyor, ancak aynı zamanda giderek daha az gerçek tartışma ve fikir alışverişi oluyor. Politikanın her zaman doğrudan olmasa bile hepimizi etkilediğinin farkında olmamak, politik tartışmalarla uğraşmanın bir anlamı olmadığı yönünde yaygın bir his yaratıyor. Bu, “siyasallaştırma”yı uygunsuz bir tanım haline getiriyor.

Teneffüste Hitler hakkında önemsizleştirici bir yorum yapmak, sınıf tartışmalarında sağcı politikacıların tarafını tutmak veya sınıfta uygulanması gereken siyasi doğruluğa karşı bir isyan: bunun Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de gözlemlendiği gibi sağa doğru bir kaymanın işareti olduğunu düşünebilirsiniz. AfD'nin genç seçmenler arasındaki seçim başarısı korkutucu. Gençler artık o kadar “solcu ve yeşil” görünmüyor.

AfD'nin Avrupa seçimleri için hazırladığı seçim posteri. Michael Bahlo/dpa

Sağcı partilerin artan onay oranlarına rağmen, benim jenerasyonumun oy verdikleri kadar sağa doğru gittiğini düşünmüyorum. Bana daha çok kışkırtmayla ilgili gibi geliyor. Sosyal medyadaki çatışmaların muazzam kutuplaşması nedeniyle, özellikle sağcı pozisyonlar muazzam patlayıcı güç kazanıyor. Bu, istismar edilen bir gelişme. Sağcı aşırılıkçı bir tada sahip bir pozisyon, siyasi doğruluğun özüne vuruyor ve böylece okullar da dahil olmak üzere dikkat çekiyor.

İnsanların birbirleriyle etkileşim kurmasını engelleyen şey, bilgisiz olmak ve kendi fikrinde ısrarcı olmaktır. Bu özellikle saçma görünüyor çünkü kutuplaşma, krizler ve çatışmalarla karakterize edilen bir zamanda büyüyoruz. Erken yaşta siyasi bir farkındalık geliştirmenin zorunlu olduğuna inanıyorum. Bununla ebeveynlerimizden bize aktarılan siyasi tutumu değil, kendi günlük hayatımızdaki olayları gözlemleyip düşünerek gelişen tutumları kastediyorum.

Temizlikçimiz neden temizlikçi olarak çalışıyor?

Berlin'de bir çocukken, bana küçük yaştan itibaren adaletsizlik duygusu veren evsizlerdi. Bağlamına oturtamadan kendime şunu sordum: Bir köprünün altında battaniyeye sarılı yatan adam onun acı çekmesinden mi sorumlu, yoksa başka bir şey mi sorumlu? Bazı insanlar çok çalıştıkları için diğerlerinden daha fazla para mı kazanıyor, yoksa her zaman performansla ilgili değil mi? Temizlikçimiz temizlikçi çünkü çalışmak istemiyor, yoksa hiç fırsatı olmadı mı?

Hemen hemen herkesin benzer deneyimler yaşadığından şüphem yok. Ancak, bunların kategorize edilme biçimlerinin kişinin kendi ebeveyn geçmişinden güçlü bir şekilde etkilendiği anlaşılıyor. Benim çevremde, aynı gerçekliklerin çok farklı algılandığını ve yorumlandığını deneyimliyorum.

Okul gazetesinin rolü

Tam da bu noktada okul gazetemiz devreye giriyor. Yaklaşık bir yıldır baş editörlük yapıyorum. Okulumuzda son birkaç yıldır böyle bir gazete olmamasının ardından bir grup öğrenci şu kararı aldı: Hadi kendi gazetemizi kuralım. Son birkaç ay bana çok şey öğretti, ancak her şeyden önce bana okullardaki politik gelişmelerle etkileşime girmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bir gazete öncelikle bir bilgi ortamı olabilir, ancak aynı zamanda yorumlamalı ve bir pozisyon almalıdır – hatta bir okul gazetesi bile. Gençler arasında tartışmayı teşvik etmeli ve öğrencileri kalıpların dışında düşünmeye teşvik etmelidir.

Başlangıçta gazetenin nasıl görünmesi gerektiği veya işimizden ne beklememiz gerektiği konusunda net bir fikrimiz yoktu. Tek bir vizyonda birleşmiştik: öğrencileri bir araya getirecek bir şey yaratmak. Kutuplaşan bir toplum ile söylemde bulunma yeteneğinin eksikliği arasındaki çelişkiyi ele alacak bir şey yaratmak.

Editöryal departmanda kaçınılmaz çatışmalar

Çalışma sırasında çok sayıda sorun ve zorlukla karşılaştık, bunların çoğu tamamen beklenmedikti. İlk başta, bir isim bulmak demokratik olarak kararlaştırılabilecek basit bir mesele gibi görünüyordu. Ancak yaklaşık beş aylık çalışmanın ardından gazetemizin hala bir ismi yoktu. Bundan bahsettiğimizde, sadece “okul gazetesi” diyorduk.

İş, kişilerarası zorlukları da beraberinde getirdi. Kendimi, baş editör olarak, aynı yaştaki ve kişisel ilişkilerim olan sınıf arkadaşlarımın yazdığı metinler hakkında karar vermek zorunda kaldığım bir rolde buldum. Farklı fikir ve beklentileri uzlaştırma görevi, çatışmaları kaçınılmaz hale getirdi.

Karar alma yetkisi sorunu da sürekli bizimle birlikteydi. Bir editör ekibi hangi kararları alabilir ve alabilir ve hangileri bir editör ekibi tarafından demokratik olarak kararlaştırılmalıdır?

Başlangıçta gazetenin isminin oylanması gerektiğine ikna olmuş olsam da, sonunda bunun baş editör tarafından verilmesi gereken bir karar olduğu ortaya çıktı. Oylama yapmak için birkaç girişimimiz oldu, ancak bunlar başarısız oldu çünkü öneriler yelpazesi çok genişti ve hangi önerilerin oylanacağına kimin karar vereceği sorusu vardı. Birçok anlaşmazlık ve engele rağmen, artık ilk baskıyı basmaya yakınız.

Baş editör olarak hedefim, okul gazetesini fikir alışverişini teşvik etmek ve tartışma için bir alan yaratmak için kullanmaktır. Özellikle internetteki kutuplaşma tarafından körüklenen bu “depolitizasyon” çatışmasını yalnızca söylem çözebilir. Bana göre, okul gazetesini bu kadar önemli kılan şey budur.