“birliktelik bize yetiyor fakat o ideolojiyle çıkmayacağız”

bencede

New member
Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi E Kümesi son maçında deplasmanda Lazio’ya konuk olacak.
Müsabaka öncesi Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Fatih Terim’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“birliktelik bize yetiyor fakat o ideolojiyle çıkmayacağız. Kazanmak için oynayacağız. Her yerde kazanmak isterim. birlikteliğin bizi önder yaptığı ortamda, birlikteliği başına koyan bir grup olamayız. O denli olursa kaybederiz. Sarri’nin benim için söylemiş oldukleri, ‘Adeta ilham kaynağı’ dediniz… Kendisine epeyce hürmet duyuyorum, muvaffakiyetini kanıtlamış büyük bir hoca olarak görüyorum. Oynattığı futbolu zevkle her vakit izlemeye çalışıyorum, kendisini her vakit en güzel yerlerde görmek istiyorum.”

“Galatasaray oynadığı futbolla Avrupa’da maçların kalitesini yükselten bir takım”
“İstanbul’daki birinci maçtan evvel, ‘Sadece bir izleyici olsam, mutlaka bu maçı seçerdim’ demiştim. Burada, Lazio’ya duyduğum hürmet kadar grubuma duyduğum inancın de sözüydü bu. Onun da tesiri olmuştu. Galatasaray, oynadığı futbol ve vadettiği gelecekle bir arada Avrupa’da maçların kalitesini yükselten bir grup. Bu yüzden Marsilya’yla oynadığımız maç Avrupa Ligi’nde o gecenin maçıydı benim için.”
“Bizim için play-off maçı üzere olacak”
“Tarafsız bir izleyicinin, Lazio-Galatasaray maçının da o gün söylemiş olduğim mevzuyla örtüştüğünü görüyorum. Lazio ve Galatasaray’ın şu ana kadar başardıkları şeylerden daha sonra, yarın aşağı üst bizim ismimize bir play-off maçı üzere olacak. Buraya rastgele bir meşakkat olmadan da gelebilirdik. Lokomotiv maçında maalesef epey fazla gol kaçırdık, fazlaca da makûs bir gol yedik. Lazio, epey önemli gol konumlarına giren, bitiricilik düzeyi yüksek olan bir grup ve bu biçimde bir rakibe karşı oynayacağız. Gecenin maçı olacağına inanıyorum. Güya play-off maçı oynayacağız. Şubat ayındaki maçı oynuyor üzereyiz bununla birlikte. Güya bir Şampiyonlar Ligi kümesi demiştim, o denli de devam ediyoruz açıkçası.”
“Oyuncularımla gurur duyuyorum”
“Galatasaray, Roma’dan puanla dönmesi halinde kümesi önder tamamlayacak. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Lazio’ya büyük hürmet duyuyorum. Her geçen gün meslektaşım Sarri’nin oynatmak istediği futbol anlayışının oturduğunu da görüyorum. Dikkat etmemiz gerekecek.”
Fatih Terim’in sıhhat durumu ile ilgili karşılığı
“Pazartesi günü başlayan ağrılarım, mide ve bağırsak sistemimdeki ağrı şikayetlerim, ondan sonrasında bir rahatsızlığa dönüştü. Geceyi hastanede geçirmek zorunda kaldım. Birinci anda kimseyi telaşlandırmak istemedim. Rastgele bir paylaşım yapmayı erken gördüm. ondan sonrasında birtakım operasyon ihtimalleri masaya konunca yeniden konuştuk. İhtimallerin maçtan daha sonraya; daha doğrusu hekimlerimizden gerekli müsaadesi alarak dün idmana gittim, bugün de grubumla oldum, bundan dolayı epeyce memnunum.Döndükten daha sonra ihtimallerden bir tanesi… Çok şükür, yeterliyim. Onlarla pazarlık edilmez fakat sağ olsunlar bana müsaade verdiler. Allah’a şükür uygunum.”
“İtalya, benim ikinci vatanım”
“İtalya’da olmaktan son derece memnunum. İtalya, benim ikinci vatanım. Burada fazlaca memnun günlerim oldu, hala daha epey kıymetli dostluklarım var. Çok sevdiğim bir ülke. Aşağı üst her hafta sonu Serie A’dan bir maç izliyorum. Serie A, futbol kalitesinin tekrar artmasıyla fevkalade bir lig olmaya başladı. Kendimi konutumda üzere hissediyorum. Bu kadar yıl geçmesine karşın İtalya’ya ayak bastığım andan itibaren bana olan sevgi ve saygıyı gördükçe epey daha memnun oluyorum, gurur da duyuyorum. Bu kadar yıl geçmesine karşın sevgide hiç bir şey değişmemiş.”
“Oyuncularım, bir armağan verirler mi? İnşallah”
“Oyuncularım, bir armağan verirler mi? İnşallah. Onlar da üzüldüler doğal. Bir gün idman kaçırmış değilim. Gittim, çıkamadım. Bir de o var. Onlar da duydular. Oyuncularım, benle birlikte Galatasaray topluluğuna da bir ikram verecekler. Samimi ve amatör bir sevgiyle hem kulübünü hem topluluklarını hem hocalarını hem liderlerini birebir vakitte taraftarlarını seven futbolculara sahibiz. Umarım birinci tedaviyi maçtan daha sonra futbolcular yapmış olur bana.”

“Bu, bir meydan okumanın olumlu geri dönüşü”
“Marsilya maçından evvel de hakemlerle ilgili konuşmam tarafında beklentiler vardı. O gün, saha haricindeki hususların çeşit çabamızın önüne geçmesini istemediğim için ayrıntılı yorumlarda bulunmamıştım. Önümüzde hayli önemli bir birincilik gayesi var. Buradan önder çıkmanın kulübümüz için, ülke futbolu için, itibar açısından, ek olarak ekonomik açıdan fazlaca daha değerli sonuçları olacağına inanıyorum. Bu, bir meydan okumanın olumlu geri dönüşü.”
“Avrupa’da bu biçimde cezalar görmüyorum”
“Bu mevzular hakkında konuşmam istikametinde beklentiler olduğunu biliyorum. Yalnızca şu kadar söyleyebilirim; dünyanın hiç bir yerinde, oyunun en büyük aktörlerinden biri olan teknik yöneticilere bu kadar kolay ve uzun ceza verilmez. Bu kadar ağır men cezaları çıkmıyor. Memleketler arası bir platformda olduğumuzda daha değişik oluyor. İngiltere’deki büyük maçlarda hocalar içinde olan resmen hengameler var, ortaya girenler var. Kimsenin ceza aldığını görmüyoruz. Kimse ceza vermek için yaklaşmıyor. Onlar bizde olsalardı, ikisi de 5-6 maçtan aşağı almazlardı. Derbi oynuyorsunuz, diyelim ki rakip alandasınız, 50 bin kişinin ortasında çıkıp seyredeceksiniz. Yoksa 4 maç ceza yersiniz. Saçma sapan bir unsur. Ben orada bu biçimde cezalar görmüyorum. Şöyle bir yanlış anlaşıma çıkmamalı, biz kimsenin tolerans görmesini istemiyoruz. Bir olayın kararına bakarken, o olayın oralara niye geldiğini de düzgün bilmek lazım. Ben, en son alkıştan atıldım. Evvel çizgiye bastım, daha sonra alkıştan atıldım.”
“Hepsinin bedelini öderim, ödüyorum da”
“Ben, hayatım boyunca yaşadığım hiç bir şeyi kimseden saklı yaşamadım. Son 50 yıldır, milyonların gözü önünde yaşıyorum. Hiç bilinmeyen gizli bir şeyim yok. Bir şey yaptıktan daha sonra da yaptım diyorum. Bunu görmeyin demiyorum. Anlatılacak epeyce şey var. Karagümrük maçında bana ceza veren temsilciyi, Hatayspor maçına gönderiyorsunuz, daha sonra Fenerbahçe maçına gönderiyorsunuz. Refik Emre diye biri. Sormak lazım, diğer kimse yok mu? Yaşar Kemal, Ümit Öztürk, Bahattin Şimşek. Son 3 maç. Kimseye bu biçimde trio gelmiş midir? Biz artık şaşırdık. Her dakika bize bir kural anlatıyor. Dirseğe kadar olursa bilmem ne, aşağıya gelirse bilmem ne. Bu VAR, yanılgıları azaltın diye. En kolayı, ben yapmadım, yanlış anlaşıldım demek. Biz bu biçimde de demiyoruz. Ben bunu yapamam aslına bakarsan. Hepsinin bedelini öderim, ödüyorum da. Lakin hiç bir şeyi unutmam. hiç birini de unutmam. Bakın, ben Marsilya maçından daha sonra maçın hakemi için ne dedim? Harikulade bir hakem bağlantısı, idaresi dedim. Yeri gelince herkese söylüyoruz. Onların, sizin görüşlerinizi dinleyip, size bedel vermesi kıymetli. Kıymetli olan bu. Yoksa herkes kusur yapıyor. Biz de yanılgı yapıyoruz. Orada kasvet yok. Marsilya maçının birinci devresinde, hakem, gol durumunda Cicaldau’nun önünde durdu. %100 golümüzü önledin dedik. ‘Üzgünüm, berbat bir şans’ dedi. Bunun üstüne ne diyebilirsiniz. İnsan diğer bir his içine giremiyor esasen.”