“Biz Doğu Almanlar Ugandalılar gibi entegre olmak zorunda mıyız?”

bencede

New member
1989/90'da Doğu Almanya'daki barışçıl siyasi çalkantı sırasında Rolf Henrich en önemli aktörlerden biriydi. 1980'den beri gizlice üzerinde çalıştığı “Vesayet Devleti” adlı kitabında, Eisenhüttenstadt'ta yaşayan avukat, sosyalizmin siyasi ve ahlaki olarak neden başarısızlığa uğramaya mahkûm olduğuna dair acımasız bir analiz sunmuştu. Kitabı, Henrich'in 1989'da kurucu ortağı olduğu “Yeni Forum”un aktörleri için yol gösterici bir eser haline geldi. Ancak daha sonra Henrich siyasete girmedi, ancak 1989'dan önce yaptığı gibi avukat olarak çalışmaya devam etti. Şimdi 80 yaşında olan bu kişiyle yapılan röportajlar nadirdir. Ancak ülkemizdeki mevcut sorunlar ve bir kez daha büyük bir yoğunlukla patlak veren Doğu-Batı tartışması nedeniyle konuşmak istedi.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Bay Henrich, bazıları “Vesayet Devleti” başlıklı bir kitabın Federal Cumhuriyet hakkında güncel bir kitap olduğunu düşünebilir. Böyle bir kitabı tekrar yazmanız için herhangi bir neden var mı?

Paternalist devlet hakkında bir kitap bir kez yazıyorsunuz. Ancak siyasi sınıfın davranışları giderek daha fazla sinirlerinizi bozduğu için sorunuz haklı. Friedrich Merz, ZDF ile yaptığı son yaz röportajında şöyle dedi: “Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana 35 yıl geçti ve Doğu'yu yeterince iyi entegre edip edemeyeceğimiz sorusu.” Alman asıllı biri olarak, Uganda'dan gelen biri gibi buraya entegre edilmeli miyim diye kendime soruyorum. Bu tür ifadeler burada doğmuş olan herkeste bir tiksinti uyandırıyor olmalı! Merz'in aslında kastettiği şey tamamen farklı. Bize şunu söylemek istiyor: Siz Doğu Almanlar yanlış oy kullanıyorsunuz. Batı'daki kardeşlerimizden farklı partiler. Bence bu tür hakaretler, buradaki insanların AfD ve BSW seçimlerini kullanarak şunu söylemelerine yol açıyor: Bizler sizin beklediğiniz gibi değiliz.

Doğu Almanlar neden bugün bu tür açıklamalara geçmişe oranla daha sert tepki gösteriyor?

Çünkü 35 yıldır ülkenin politik, ideolojik, kültürel ve medya aracılığıyla üzerinde çalışılması gereken bir parçası olduğu iddia ediliyor ki yeni ve eski federal eyaletler arasında nihayet tam eşitlik sağlanabilsin. Ama bu hiç işe yaramıyor. Diğer ülkeleri hayal edin: İngilizler, Merz'in bize burada söylediği bir şeyi İskoçlara söylemeye cesaret edebilir miydi? İskoçlar hemen gaydalarını çalmaya ve düdüklerini çalmaya başlardı!

Patrick Pleul/dpa

KİŞİYE

Rolf Henrich (* 1944 Magdeburg) Alman bir avukat ve yazardır. Rejimi eleştiren kitabı “Vesayet Devleti. Gerçek Varolan Sosyalizmin Başarısızlığı Üzerine”, eski bir SED üyesi olarak onu SED rejimiyle çatışmaya sürükledi. Henrich, diğer sivil haklar aktivistleri ve muhalefet üyeleriyle birlikte 1989 sonbaharında “Yeni Forum”u kurdu ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından GDR'deki adaletsizliklerin yeniden değerlendirilmesi için kampanya yürüttü.

Almanya'daki siyasi elit bunu neden anlamıyor?

Gerçekte, bu tür ifadeler bireysel parti yetkililerinin iktidar korkusunu yansıtır. Gerçekten saygı duyduğum iyi eski SPD politikacısı Richard Schröder bile artık Doğu'daki insanlardan tamamen hayal kırıklığına uğramış durumda. SPD'sinin Saksonya'daki yüzde beş barajına yakın olduğu düşünüldüğünde bunu anlayabiliyorum. Ancak asıl soru şu olmalı: Bunun nedenleri nelerdir?

Siz de Doğu Almanlardan hayal kırıklığı mı yaşıyorsunuz?

Doğu Almanlardan hiç hayal kırıklığına uğramadım. Ancak yakından bakarsanız, AfD'ye oy veren insanların partinin seçim beyannamesini önceden okuduğunu sanmıyorum. Ancak fark ettikleri şey, bunun ülkemize kontrolsüz kitlesel göç istemeyen bir parti olduğu. Benim hipotezim, Doğu Almanların çoğunun AfD'nin şu anda iktidarda olan partilerden farklı bir sınır rejimine sahip olacağına inanması. Ve Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında farklı bir sınır rejiminin neler getirebileceğini gördük. Hemen çok daha fazla yasadışı giriş vakası oldu ve yüzlerce tutuklama emri icra edildi.

Batı'dan bazı siyasetçiler, örneğin eski CDU başkanı ve neredeyse başbakan olacak Armin Laschet, Doğu Almanları hâlâ demokrasiyi anlamamakla suçluyor!

Laschet'in suçlaması tamamen saçma. Hiç kimse Batı Almanları demokrasiyi anlamadıkları için suçlamayı 1945'in sıfır saatinden 35 yıl sonra, 1980'de düşünmezdi. Ancak o zaman ile şimdi arasında büyük bir fark var. Batı'da 1945'ten sonraki gelişmeler uzun süre refahta sürekli bir artışla ilişkilendirilirken, Doğu'daki birçok insan başlangıçta yüksek işsizlik nedeniyle 1990'dan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Ve bugün bile, birleşik ülke tamamen yeni zorluklarla karşı karşıyayken, Doğu'da gelişen refah hala Batı'dakinden önemli ölçüde düşük.

GDR hakkındaki kitabınızda er ya da geç bir devrim olacağını söylediniz. Yine o noktaya mı geldik?

Bugünün sistemin devrilmesiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Eğer insanlar burada AfD'ye veya daha yakın zamanda Sahra Wagenknecht'in koalisyonuna büyük sayılarda oy veriyorsa, bu sistemi devirmek için değil. Ancak durumu kökten değiştirmek için. Örneğin, sınır rejimiyle ilgili olarak. Ancak aynı zamanda, yeni federal eyaletlerdeki insanların göçe karşı olmadıklarına kesinlikle inanıyorum. Nitelikli göçmenlere ihtiyacımız var. Ancak bir ülkenin bize kimin gelip kimin gelmeyeceğine karar verebilmesi çok önemli bir soru. Burada zaten iyi entegre olmuş yabancılar bile bunu talep ediyor. Aksi takdirde, kişinin kendi ülkesinde yabancılaşması söz konusu olacaktır.

Batı Almanları demokrasiyi anlamamakla suçlamak kimsenin aklına gelmezdi
Rolf Henrich

Sağcı milliyetçi partilere doğru kayma sadece Doğu Almanya'da değil, aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinde de görülüyor. Doğu belki de bu konuda Batı'nın hemen önünde mi?

Komşularımıza bakarsanız, Avrupa'da yalnız olmadığımızı fark edersiniz. Ve Avrupa'daki Alman siyaseti, aşağılayıcı bir şekilde şöyle derseniz sizi hiçbir yere götürmez: İtalya'daki Meloni faşisttir. Fransa'da bunu başaramayan Le Pen'e ne demeli, Macaristan'daki Orbán'a veya Hollanda'daki Wilders'a ne demeli? PiS partisi de doğu Polonya'da ve köylerde hala güçlü. Her yerde ulus devleti güçlendirme arzusu var. Çünkü insanlar ulus devlet olmadan refah devletinin de olmayacağını biliyorlar. Ancak Doğu ve Batı Almanya arasındaki bir fark, eski Federal Cumhuriyet'teki seçkinlerin büyük bir kısmının 1989'dan önce ülkelerini Avrupa yapıları içinde eritmeyi tercih etmiş olmalarıdır. Eylül 1989'da “Praeceptor Germaniae” Jürgen Habermas'ın verdiği bir röportajda şöyle demişti: “Federal Cumhuriyet'te insanlar Almanların ancak daha geniş bir ulusüstü bağlamda bir maya olarak etkili olabileceğini öğrendiler.” Doğu Almanya'da -sosyalist enternasyonalizm resmi devlet doktrini olmasına rağmen- sokaktaki adamın içinden Alman ulusal duygusunu tamamen kovmak, hatta onu Sovyetleştirmek mümkün olmadı.

Varsayımsal bir soru: Ulusal ve Avrupa geleneklerimizin bilincini kaybedersek ne olur?

Bielefeld Üniversitesi'nden nüfus araştırmacısı Herwig Birg'in 1998'de söylediği bir şeyi alıntılamak istiyorum: “Bu konuda hiçbir yanılsamaya kapılmamalıyız: Avrupa uzun vadede bir göç kıtası olarak kalmak istiyorsa, Avrupa uzun vadede var olmayacaktır. 21. yüzyılda Asya, Afrika ve Latin Amerika'nın nüfus potansiyeli göz önüne alındığında, sınırlar açılırsa, yalnızca Almanya'nın bir ulus olarak değil, kültürel bir alan olarak tüm Avrupa'nın ortadan kalkacağını varsaymak gerekir.” Benim de görüşüm bu. Bu yüzden düzenli bir sınır rejimine olan ihtiyacı bu kadar ısrarla vurguluyorum.

Başka bir konu hakkında konuşalım: Ukrayna'ya karşı savaş ışığında birçok Doğu Alman'ın Rusya'ya karşı tutumu, Batı'dakinden çok farklı. Doğu Almanlar – sizin de söylediğiniz gibi – kendilerinin “Sovyetleştirilmesine” asla izin vermemiş olmalarına rağmen, Ruslara karşı bu empatiyi nasıl açıklıyorsunuz?

Gerçekten de, kendileri ve ataları Ruslar altında acı çekmiş olan eski Doğu Almanların şimdi böyle bir tutuma sahip olması bir olgudur. Ancak benim bakış açıma göre, tarihsel olarak Ruslarla bile aynı seviyedeyiz. Almanlar olarak, atalarımız savaş sırasında Rusya'da örneğin Fransa'da olduğundan daha kötü suçlar işlediler. Ve Ruslar bize toprak kaybı ve bölünmeyle karşılık verdi. Bu tür bağlantıların anlaşılması Doğu'da yaygındır. Ayrıca, Doğu'daki birçok insan da Ruslarla kişisel temas kurdu. Örneğin, bir NVA askeri olarak, “silahlı kardeşlik” adlı acıklı bir manevra sırasında bunu yaptım. Dikkat çekici olan, İkinci Dünya Savaşı'ndaki zaferin bireysel Ruslara pek bir şey kazandırmamasıydı. İçimde sıradan Ruslara acımama neden olan bir his keşfettim. Her halükarda, Ruslara karşı kibirli olmam için hiçbir neden yoktu. Doğu'da, Rus kültürü Batı'dakinden daha fazla tanınıyordu. Dostoyevski ve Çehov'un eserleri bizim için kendiliğinden anlaşılırdı çünkü varoluşsal soruları ele alıyorlardı.

Bugün Batı'nın 1990'dan sonra bize, Doğu Almanlara pek nazik davranmadığı ama Ruslara daha da az nazik davrandığı gibi bir dayanışma duygusu var mı?

Durum böyle olabilir. Keşke 30 yıl önce, Müttefikler Almanya'dan çekildiğinde, bunun birlikte gerçekleşmesini isterdim. 1990'dan sonra, Doğu'daki birçok kişi Almanlar ve Ruslar arasında gerçek bir uzlaşma olacağını umuyordu. Ve bu fırsatın değerlendirilmemiş olmasına gerçekten üzgünüm. Özellikle de tarihte, örneğin Napolyon'a karşı kurtuluş savaşları sırasında, iyi iş birliği zamanları olduğu için. Bismarck'ın Almanların “Rusların gözleri altında” yaşadığına dair ifadesi benim için her zaman özel bir anlam taşımıştır.

Rolf Heinrich

Rolf HeinrichPatrick Pleul/dpa

Batı Alman elitleri de Amerikalılara karşı benzer bir hayal kırıklığı mı yaşıyor?

İyi soru! Donald Trump göreve geri dönerse hayal kırıklığı kesinlikle artacaktır, ki şu anda da öyle görünüyor. Amerika'nın büyük iç sorunları olduğu gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz. Ünlü “çok kültürlü toplumun” Amerika'da başarılı olduğunu hâlâ söyleyebilir miyiz? ABD çok büyük ve harika bir ülke, özellikle teknolojik gelişme açısından. Ancak artık politik düzeyde bir rol model değil. Aksi takdirde Trump gibi biri başkan olarak bile düşünülmezdi. Mevcut durum neredeyse Brezhnev'in Moskova'da öldüğü, halefi Andropov'un sadece bir yıl yaşadığı ve halefi Chernenko'nun sadece birkaç ay sonra öldüğü zamanı hatırlatıyor.

Son olarak şu soru sorulabilir: Doğu Almanlar mevcut oy verme davranışlarıyla demokrasinin modernleşmesine katkıda bulunuyor mu?

Dürüst olmak gerekirse, bu henüz görülecek. AfD'nin herhangi bir yerde iktidara gelirse, sınır rejimi ve kendi ulusuyla olan ilişki dışında herhangi bir değişiklik getireceğine ikna olmadım. Örneğin okul sisteminde? Sahra Wagenknecht'in kadro partisinin nasıl daha da gelişeceğini yargılamak için kendime güvenmem. Kesin olan tek şey, toplumun ve demokrasinin değişmeye devam edeceğidir.