Brüksel'i görün ve depresyona girin

bencede

New member
Beş yıl önce Nico Semsrott, hiciv partisi Die PARTEI adına Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'na girdi. Oradaki koşullar nedeniyle depresyona girdi ve artık “Brüksel'i Gör ve Öl: Avrupa Parlamentosu'ndaki (neredeyse) her şeye olan inancımı nasıl kaybettim” kitabını bitiremedi. Zaten Rowohlt tarafından yayınlandı. Hicivci, Brüksel milletvekilinin ofisinde, Martin Sonneborn'la arasının açılması da dahil olmak üzere bu konuyla ilgili dostane röportajlar vermeyi seviyor ve bir noktada imaj oluşturan kapüşonunu bile başına takmıyor. Rahatlamış görünüyor, çünkü muhtemelen milletvekili olarak görev süresi Temmuz ortasında sona eriyor.

Bay Semsrott, bugün ilk kez röportaj yaptığım bir kişinin kitabının tamamını okumadığım için kendimi suçlu hissetmiyorum.

Demek istediğimi anladım.

Siz -ya da her kimse- kitabın başında kitabı ne kendinizin yazdığınızı, ne de kendiniz okuduğunuzu yazıyor. Bütün bunlar neyle ilgili?

İşin komik tarafı, geçenlerde başka bir gazeteci bana politikacıların kendi kitaplarını yazmamasının normal olduğunu söyledi. Benim için çok sancılı bir sürecin sonundaki büyük soru şuydu: Kitap yayınlanmalı mı, yayınlanmamalı mı? Bunu yayıncıyla tartıştım ve bir noktada psikolojik olarak artık kitabı yazmayı bitiremediğimi, hatta tekrar okuyamadığımı dürüstçe itiraf etmek zorunda kaldım.

Funke Fotoğraf Hizmetleri/Imago

Kişiye

Nico Semsrott 11 Mart 1986'da Hamburg'da doğdu. Alman kabare sanatçısı, hicivci, slam şairi ve politikacıdır. 2019 Avrupa seçimlerinde Die PARTEI adına listede Martin Sonneborn'un ardından ikinci sırada yer aldı. 26 Mayıs 2019'da yapılan seçimlerde Die PARTEI Almanya'da yüzde 2,4 oy aldı. Semsrott, Sonneborn ile birlikte Avrupa Parlamentosu'nda görev aldı. Sonneborn bağımsız kalırken Semsrott, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı grubuna katılacağını duyurdu. Semsrott'un yeni kitabının adı “Brüksel'i Gör ve Öl: Avrupa Parlamentosu'ndaki (neredeyse) her şeye olan inancımı nasıl kaybettim”, Rowohlt ciltsiz kitap, 2024, 18 euro.

Zaten adınızın altında görünmesine izin vermek çok fazla güven gerektirmiyor mu?

Notlarımdan birkaç yüz sayfa, çok farklı gelişim aşamalarıyla yayıncıya gitti. Bazen tüm bölümler bitti, bazen de onu tutarlı bir parçaya dönüştürmek çok fazla çalışma ve hayal gücü gerektirdi. Evet, benim için bu şekilde vazgeçmek tamamen radikal. Ama sonuçta ben bir sanatçı değil, bir politikacıydım ve bir uzlaşmaya vardım. Bu uzlaşma şudur: Bu tam olarak benim üslubum olmayacak, ancak büyük ölçüde iletmek istediğim mesajı iletecek.

Sizi depresyona sokan öncelikle bir AB parlamenter olarak yaptığınız iş miydi?

Asıl sorunların kendi içimde, sistemimde ve dış dünyayla ilişkilerimde olduğunu düşünüyorum. Asıl sorun budur. Ama sorunlarım çok arttı çünkü burada böyle bir güç aygıtına nakledildim. Birçok yerde kendime alan yaratma fırsatım olmadı. Tüm süreç boyunca baskı altındaydım. Sonunda bu, acı ve utançla o kadar bloke edildiğim ve kitap projesini tamamlayamadığım anlamına geliyordu.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Neden siyasetçi olamıyorsunuz, bunun için nasıl bir karakter profiline ihtiyacınız var?

Uzlaşmaya ve uyum sağlamaya son derece istekli olmanız gerektiğini düşünüyorum – ve ben yalnızca teorik olarak bir uzlaşma makinesi fikrinin arkasındayım. Sanatçı olmamın ve siyah beyazı, hiciv ve netliği hedeflememin bir nedeni var. Buradaki sistem beni sürekli öfkeli ve üzgün bırakıyor, patlayabilirim ama sistemim bunun yerine engellemeyi seçiyor.

Bir AB parlamenter olarak çalışma konusunda sizi özellikle şaşırtan şey neydi?

Demokrasi fikrimin orada bulduğum gerçeklikle pek alakası yok. Benim düşüncem, eğer isterse herkes katılabilir. Bu, bilgiye erişim elde ettiğiniz ve aynı zamanda dışarıdan katılım için fırsatlar ve başlangıç noktaları olduğu anlamına gelir; çünkü bir şeyi anlarsınız. Ancak gerçek şu ki, pek çok karar alma süreci halkın dışında gerçekleşiyor ve o kadar karmaşık ki, katılımı bile gerektirmiyor. Bu demokratik bir sorundur.

İçinizde bir şeylerin kırıldığı an ne zamandı?

Bu adım adım gerçekleşti. Benim için en kötüsü bu sürekli deneyimdi: Kurallara uymaya çalışıyorum, onları dikkatlice okumaya çalışıyorum. Bu benim için bir hicivci olarak, özgürlüğümü tam olarak bilmem ve onun içinde hareket edebilmem için önemli. Sonra birdenbire bazı şeyleri yapmama izin verilmedi; örneğin basın toplantısı düzenlemek gibi. Çok kısa sürede iptal edildi ve nedenini hala anlamış değilim. İddia “güvenlik nedenlerine” dayanıyordu. Böyle bir şey başınıza sık sık geldiğinde biraz delirirsiniz. Asterix ve Obelix'le birlikte olduğumu, sanki kapı kapı gönderiliyormuşum ve kimin neye, ne zaman karar verdiğini anlamıyormuşum gibi hissettim. Beni özellikle sinirlendiren noktalardan biri, parlamento yönetiminin parlamentodaki onlarca ofise izinsiz girilmesini ve hiçbir şey yapmamasını hiç umursamamasıydı. Bir diğer nokta da kendi bütçemi doğru kullandığım inancına kapılmıştım ama sonra bir anda yanlış yaptığımı duydum.

İnsanların vergi mükelleflerinin parasını nasıl kullandığınızı görebileceği bir şeffaflık web sitesi kurmaya bütçe ayırdılar. Adet dönemi yoksulluğu konusunda farkındalık yaratmak için 10.000 avro karşılığında ücretsiz tampon sağladılar. Her ikisi için de azarlandılar.

Brüksel ile Strazburg arasında gidip gelmek için yılda 150 milyon avronun harcandığını düşünürseniz, bunun kesinlikle hiçbir anlamı yok ve parlamenterlerin çoğunluğu buna karşı çıkıyor, bu iyi bir karşılaştırma.

ARŞİV - Berlin-Mitte'deki 2017 federal seçimleri için Die PARTEI partisinin seçim posteri.

ARŞİV – Berlin-Mitte'deki 2017 federal seçimleri için Die PARTEI partisinin seçim posteri.Müller-Stauffenberg/Imago

Sonuçta kitabınızda büyük skandalları anlatmıyorsunuz, bunun yerine AB Parlamentosu'nda gündemde olan adaletsizlikleri ve adaletsiz davranışları anlatıyorsunuz: Meclis Başkanı kız kardeşinin kocasını işe alıyor, şeffaflık kuralları kapalı kapılar ardında çiziliyor kapılar… İnanç Sen, şaşıran olur mu?

Bu konuda yargıda bulunamam. Gittiğim ziyaret gruplarında onlara anlattığım detaylar karşısında tam bir dehşet vardı: Mesela milletvekili olarak seyahat masraflarını karşılayabilirsin ve onlar için makbuz vermek zorunda değilsin. Birçok kişi bunu bir skandal olarak görüyor. Tabii ki sadece kendi gördüklerimi veya tanıdıklarımı ortaya çıkarabilirim ama basit bir milletvekili olarak pek çok şey hakkında hiçbir fikrim yok.

Seyahat masrafı talepleriyle ilgili konuyu detaylandırabilir misiniz?

Bir Alman AB temsilcisi olarak, diğer tüm Alman AB ve Federal Meclis temsilcileri gibi Alman Federal Meclisi'nden Deutsche Bahn için bir ağ kartı alıyorum, yani Bahncard 100. Aynı şeyi Belçika'da da alıyorum, ikisi de beş yıl boyunca 1. sınıf. Gerçek maliyetim sıfır avro olmasına rağmen yine de zaman ödeneği ve mesafe ödeneği olduğu için seyahat masraflarını karşılayabilirim ve bu sayede Berlin'den Brüksel'e gidiş dönüşte 529 avro vergi alabiliyorum -hesabıma ücretsiz. Tek yapmam gereken şunu söylemek: Yemin ederim bu geziye çıktım. Bu tam bir skandal, değil mi?

Neden hâlâ AB'ye inanıyorsunuz ve insanları oy vermeye çağırıyorsunuz?

Burada Parlamento'da gördüğüm sorunların tüm büyük yapılarda bulunacağını düşünüyorum. Bunun insanlarla ve güçle alakası var. Aynı şeyle Fifa'da, Katolik Kilisesi'nde ve daha büyük bir şirkette de karşılaşırdım. Bu yüzden çok açık bir şekilde şunu söylüyorum: AB, bu gezegende sahip olduğumuz en iyi demokrasi deneyimidir. Hiçbir yerde bu kadar ilerici ve etkili yasalar çıkaran bir devletler ittifakı yok. Bütün bunları kabul etsem de şunu söyleyebilirim: İşlerin daha iyi gitmesini istiyorum. Çok büyük demokrasi eksiklikleri var. Tüm sağ partilerin aksine ben daha az değil, daha çok demokrasi istiyorum.

Parlamentoya Martin Sonneborn'la birlikte girdiniz, bu onun için ikinci seferdi ve hiçbir yorgunluk ya da depresyon belirtisi göstermiyor. Bu neden onun işine yarıyor?

Bunun buradaki rollerimizi nasıl tanımladığımıza bağlı olduğunu düşünüyorum. Ben de oyuncu olmayı denedim, benim açımdan o bir yorumcu. Eğer siz de benim gibi Parlamentonun kaynaklarını kullanmaya çalışırsanız ve bu nedenle yönetimle çatışmaya girerseniz, medya hizmetini sadece Haberlar için kullanmanız ve bir dakikalık konuşmalar yapmanızın etkisi farklı olabilir.

2021'de Martin Sonneborn'un ırkçı şakaları ele alışını eleştirdiniz ve bu nedenle PARTİ'den ayrıldınız. Aranızda hâlâ bir ilişki var mı?

Koridorda birbirimizi gördüğümüzde dostça selamlaşıyoruz. Kişilerarası düzeyde de başarısız olduğunu söyleyemem. Sadece rollerimizi farklı yorumluyoruz ve bence bu birlikte sürdürülemez.

ARŞİV - 2019: Eski parti meslektaşları Martin Sonneborn ve Nico Semsrott, Berlin'deki Volksbühne önünde

ARŞİV – 2019: Eski parti meslektaşları Martin Sonneborn ve Nico Semsrott, Berlin'deki Volksbühne önündeJochen Eckel/Imago

Martin Sonneborn o zamanlar oldukça özeleştirel bir tepki vermişti ve Die PARTEI bugün bana öyle geliyor ki ırkçı klişelerle uğraşırken daha dikkatli davranıyor. Bunu başardınız mı?

Dürüst olmak gerekirse, yargılayacak kadar yakından izlemiyorum.

AB Parlamentosu'nda reform yapabilseydiniz neyi değiştirirdiniz?

Federal Meclis gibi çalışabilmesi için yükseltilmesi gerekecekti. Oyların doğrudan çevirisi olsaydı bu mantıklı olurdu. Bu şu anlama gelir: İnisiyatif hakkının olması gerekir, dolayısıyla milletvekillerinin yasaları kendilerinin başlatabilmesi gerekir. Tersine, bu, insanların bir temsilcinin ofisine gidip şunu söyleyebileceği anlamına gelir: Bu benim sorunum. Milletvekili o zaman dürüstçe şunu söyleyebilir: Ben de bunu yapmaya çalışıyorum, Meclis'te bir girişim başlatıyoruz. Bu şu anda mümkün değil. Yol o kadar dolaylı ve karmaşık ki milletvekili şunu söylemek zorunda kalacak: Tamam, Komisyon'dan birini bir şeyler başlatabilecekleri konusunda ikna etmeye çalışacağım.

Bir sonraki seçimde kime oy verirsiniz?

Ya Yeşillere ya da Sola oy vereceğim. Parlamento içi perspektiften bakıldığında, biraz daha büyük bir partinin seçilmesi oldukça önemlidir. Buradaki beş yılım boyunca şunu öğrendim: Kendinizi organize etmelisiniz. Bir şeyi başarmak için yeterli sayıda insana sahip olmanız gerekir. Bağlı değilseniz veya küçük bir partideyseniz bu büyük bir stratejik dezavantajdır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler