“Burası artık benim de ülkem”

bencede

New member
Federal hükümet vatandaşlığa geçişin yeterince hızlı gerçekleşmediğini hissetti. Yeni bir vatandaşlık yasası çıkarıldı. Vatandaşlığa geçiş gereklilikleri değiştirildi, engeller azaltıldı ve sözde özel vakalar gelecekte daha hızlı işlenecek. Eski sığınmacılar mutlu, ancak Alman vatandaşları arasında güvensizlik artıyor.

Federal İstihdam Ajansı'na göre, Suriye, Afganistan ve Irak'tan 600.000'den fazla istihdam edilebilir sığınmacı devlet yardımı alıyor – ayda 460 milyon avro. Vatandaş yardımı alanların neredeyse yarısı yabancı (%47). Yabancı yardım alanların oranı son 13 yılda iki katından fazla arttı ve tüm vatandaş yardımı alanların %63,1'inin göçmen geçmişi var.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Alman pasaportu olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen şiddet de artıyor. Geçtiğimiz yıl, Senato İçişleri Bakanlığı bıçaklı saldırılarda 525 vakalık bir artış kaydetti ve şüphelilerin yüzde 53'ünün Alman pasaportu yok. Vatandaşlık kampanyası bu gelişmelerle nasıl örtüşüyor?

Yeni vatandaşlık yasası: Daha hızlı Alman olun

Gelecekte, Almanya'da yaşayan yabancılar sadece beş yıl sonra vatandaşlığa geçme hakkına sahip olacaklar. “Özel entegrasyon başarıları” gösterebilenler sadece üç yıl sonra vatandaşlığa geçebilecekler.

Yabancılarla nasıl başa çıkılacağına dair tartışmanın oldukça çeşitli yönleri seçim kampanyası için mükemmel bir fırsat: Sonbaharda, Saksonya, Thüringen ve Brandenburg olmak üzere üç doğu eyaletinde seçimler yapılacak, AfD her yerde açıkça ilk sırada ve tüm partiler tartışmada kendi yollarıyla puan kazanmaya çalışıyor. Wahlen araştırma grubunun Temmuz ortasında yaptığı bir ankete göre, Almanlar şu anda entegrasyon/yabancılar/mülteciler sorununu “Almanya'daki en önemli sorun” olarak görüyor.

AfD yeni prosedürü “turbo vatandaşlık” olarak tanımlıyor ve Alman pasaportunun “çöp mal” olacağı konusunda uyarıyor. AfD federal lideri Alice Weidel şöyle diyor: “Turbo vatandaşlık bir göç mıknatısıdır ve toplumu parçalar.” CDU/CSU parlamento grubu lideri Andrea Lindholz da benzer bir ton kullanıyor: “Vatandaşlık süresi yarı yarıya üç yıla indirildiğinde, vatandaşlığın entegrasyon için önemli bir teşvik olarak önemi azalıyor. Yüksek nitelikli yabancılar için hızlı vatandaşlık, herkes için turbo vatandaşlıktan daha mantıklı olacaktır.”

Peki yeni vatandaşlığa geçenler ne diyor? Gelişimi nasıl görüyorlar? Ve yeni evleriyle ne ilişkilendiriyorlar?

“Bir daha korku dolu bir hayat yaşamak istemiyorum.”

Merkez Vatandaşlık Ofisi'nin altı odasında, sertifikalar gruplar halinde verilir. Yeşil belge, ön yüzünde Berlin arması bulunan bir klasörde yeni Almanlara teslim edilir. Enad A. klasörü kolunun altına sıkıştırır ve binayı terk eder. Bir Alman olarak.

“Çok mutluyum,” diyor A., bir arkadaşı plastik bir bardağa şampanya doldururken. Suriye doğumlu adam 2016'dan beri Almanya'da yaşıyor ve şu anda bir kalkınma bankasında yazılım mimarı olarak çalışıyor. Vatandaşlığa geçtikten sonra neredeyse bir düzine arkadaşı ve tanıdığı onu karşıladı ve sabah 9'dan kısa bir süre sonra şampanya mantarlarını patlattı. “Benim ülkemde demokrasi yok, özgürlük yok,” diyor ve ne kadar mutlu olduğunu tekrar tekrar vurguluyor.

Almanya'da oy kullanmasına izin verilmesi onun için özellikle önemliydi, çünkü Enad A. şimdiye kadar Alman pasaportu olmasa da yedi yıldır siyasi olarak aktif ve Alliance 90/The Greens bölgesel derneğinin üyesi. Mevcut siyasi gelişmeler ve AfD'nin yükselişi konusunda endişeli mi? “Bu artık benim de ülkem ve Almanya'daki siyasetin gelişmesi ve demokrasinin korunması için mücadele ediyorum. Tekrar demokrasinin olmadığı bir ülkede yaşamak ve korku dolu bir hayat sürmek istemiyorum.”

Enad A., Merkez Vatandaşlık Ofisi önünde arkadaşları tarafından karşılanıyor.Emmanuele Contini/Berliner Zeitung

Suç işlenmesi vatandaşlık hakkının iptaline yol açmaz

Başvuru ve vatandaşlığa kabul sayısı artıyor. Berlin'de her gün 200'den fazla başvuru yapılıyor ve 40.000'den fazlası hala beklemede. Yabancılar suç işlese bile, bu mutlaka Alman vatandaşı olamayacakları anlamına gelmez. İşlenen suç küçük sayılırsa ve yetkililer tarafından iyi hal belgesinde böyle belirtilirse, vatandaşlığa kabul makamının belirli bir takdir yetkisi vardır. Suç kaydına rağmen vatandaşlığa kabule izin verebilir.

Başvuru sahibi yalnızca 120 günlük ücrete mahkûm edilirse vatandaşlığa geçme hakkını kaybeder. Bu birçok kişi için anlaşılmazdır ve gelecekte kapatılabilecek bir yasa açığıdır. Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann (CSU), suç işlemeleri halinde vatandaşlığa geçmiş kişilerin pasaportlarının iptal edilebilmesinden yanadır.

“Bu ülkede yanlış bir şey yapan kimse burada kalamaz,” diyor Eddin R. Beş dakika önce Suriye pasaportunu teslim etmiş, hatıra fotoğrafı çektirmiş ve yemin etmişti: “Temel Yasa'ya ve Federal Almanya Cumhuriyeti yasalarına saygı göstereceğimi ve onlara zarar verebilecek hiçbir şey yapmayacağımı ciddiyetle beyan ediyorum.” Şimdi, kare binanın dışında derin bir nefes alıyor, parmaklarını saçlarından geçiriyor ve şöyle diyor: “Yeniden doğmuş gibi hissediyorum.”

Berlin'deki Merkezi Vatandaşlık Ofisi yılın başında açıldı. Gelecekte, Berlin'de 20.000'den fazla kişi vatandaşlığa alınacak. Her yıl.

Berlin'deki Merkezi Vatandaşlık Ofisi yılın başında açıldı. Gelecekte, Berlin'de 20.000'den fazla kişi vatandaşlığa alınacak. Her yıl.Emmanuele Contini/Berliner Zeitung

Ayrıca sekiz yıldan fazla bir süredir Almanya'da yaşıyor. “Şimdi kendimi güvende, daha güçlü hissediyorum ve sonunda geldim,” diyor. R. eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra beş yıldır anaokulu öğretmeni olarak çalışıyor. “Şu anda siyaset hakkında konuşmak istemiyorum ama Almanya'da çok şey değişiyor,” diyor ve duraklıyor. Bunun nedeni kelimeleri bulamaması değil; yanlış bir şey söylemekten korkuyor gibi görünüyor.

“Ben ve arkadaşlarımın çoğu aslında tek bir dilek tutuyor – güvenli bir şekilde yaşamak istiyoruz. Ancak haberlerde insanların memleketlerine geri dönmeleri söylendiğini okuyoruz ve bu bizi korkutuyor. Burada çalışıyoruz, Almanya bizim evimiz oldu.” Eddin R. sorunlar olduğunu reddetmiyor ancak olayların tek tek ele alınmaması onu rahatsız ediyor. “Birisi kötü bir şey yaparsa, o zaman herkes kötüdür.” Yine de onun için önemli olan bir şey var: “Burada yaşıyorsanız ve yasalara, topluma ve insanlara saygınız yoksa, o zaman burayı terk etmeniz gerekir.”

Irak'tan M. ailesi.

Irak'tan M. ailesi.Emmanuele Contini/Berliner Zeitung

Herkes fikrini bu kadar açık ve dürüst bir şekilde ifade etmeye hazır değil. “Hayır, zamanımız yok” diye duymaya devam ediyorlar. Çiftler ve aileler yorum yapmak istemiyor veya en azından erkek arkadaşları bir görüşme talep edildiğinde tekrar tekrar hayır diyor. Tek istisna Iraklı M. ailesi. Dördü de birlikte vatandaşlığa alındı ve dokuz yıldır Almanya'da yaşıyorlar. “Bu duygunun ne olduğunu kelimelerle ifade edemiyorum bile” diyor Bayan M. Bir kreşte çalışıyor, kocası yemek sektöründe çalışıyor ve iki çocukları hala okulda.

M. ailesi, Almanya'da en sık vatandaşlığa kabul edilen etnik gruplardan birine mensuptur. İlk sırada, %38 ile eski Suriye vatandaşları, ardından Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistan'dan gelen göçmenler yer almaktadır. Rakamlar ayrıca Berlin'deki Merkez Vatandaşlık Ofisi'nde dikkat çekici olanı doğrulamaktadır: çoğunluğu erkek ve 20 ila 30 yaş arasındadır.

Sözde mülteci dalgasının başlangıcından bu yana, sığınmacıların çoğunluğu erkekti. Ocak ve Mart 2024 arasında, ülke çapında 112.000'den fazla sığınma başvurusu yapıldı. Başvuruların neredeyse yüzde 70'i erkekler tarafından yapılıyor. 16 ve 17 yaş grubunda, oran yüzde 85'in bile üzerinde. Sığınmacıların girişte belirttikleri yaşın doğru olup olmadığı kontrol edilmiyor.

Bir kadın vatandaşlığa alınma nedenleri hakkında konuşmayı kabul ediyor

Merkezi Vatandaşlık Ofisi'nde iki saat geçirdikten sonra, bir kadın sonunda vatandaş olma isteğinin nedenlerini konuşmayı kabul ediyor: Roma'dan Julia M. “İtalya'da bir Alman okuluna gittim ve küçük yaştan itibaren Alman dili ve kültürüyle büyüdüm,” diyor. Yıllardır artık sadece İtalyan değil, her şeyden önce Alman hissediyor. Bulgaristan doğumlu Dzhan N. de benzer bir hikaye anlatıyor.

On iki yaşından beri ailesiyle birlikte Almanya'da yaşıyor. “Bulgaristan'a tatile gittiğimizde, “Şimdi eve gidiyoruz” derdik.” Memleketi artık onun için bir tatil yeri haline geldi ve Almanya da kendini evinde hissettiği yer oldu. N. şu anda işletme enformatiği okuyor ve sonrasında bir yazılım şirketinde çalışmak istiyor.

Suriyeli Amjad A., 26 Haziran 2024'te Berlin'deki Devlet Göçmenlik Dairesi'nin Merkez Vatandaşlık Ofisi önünde vatandaşlığa geçtikten sonra kız arkadaşı Armina ile kutlama yapıyor.

Suriyeli Amjad A., 26 Haziran 2024'te Berlin'deki Devlet Göçmenlik Dairesi'nin Merkez Vatandaşlık Ofisi önünde vatandaşlığa geçtikten sonra kız arkadaşı Armina ile kutlama yapıyor.Emmanuele Contini/Berliner Zeitung

Kısa bir süre sonra, başka bir çift binadan ayrılıyor – Amjad A. ve kız arkadaşı Armina. “Başlangıçta – Almanya'ya geldiğimde – bana yardım eden bu ülkeyle gurur duyuyorum,” diyor kız arkadaşıyla sürekli göz teması kurarak. “Ve bu ülkeye bir şeyler geri vermek istediğim kesin,” diye ekliyor. A. altı aydır Uber şoförü olarak çalışıyor. “Bu akşam kayınvalidemle birlikte vatandaşlığa geçişimi kutlayacağız,” diyor A. Çift metroya doğru el ele yürüyor.

Şu anda, yasa değişikliğinden sonra vatandaşlık başvurularının sayısının artıp artmayacağını ve ne kadar artacağını kesin olarak söylemek mümkün değil. Kesin olan bir şey var: sığınmacılara ve potansiyel göçmen adaylarına yönelik şüphecilik artıyor.