Claudia Pechstein polis üniformasıyla göründü ve sınır dışı edilme çağrısında bulundu

bencede

New member
Ev
siyaset
CDU kongresi: Claudia Pechstein polis üniforması giyiyor ve sınır dışı edilme çağrısı yapıyor

Eski en iyi sporcunun parti görünümü ağır eleştirilere yol açtı. Şimdi sonuçlarla yüzleşmek zorundadır.

Christine Müteşekkir

06/18/2023 | 18.06.2023 – 12:56 tarihinde güncellendi

Claudia Pechstein Cumartesi günü CDU ilkeler toplantısında endüstriyel sendika IGBCE başkanı Michael Vassiliadis (solda) ve gençlik parlamentosu girişimi başkanı Ruben Giuliano'nun yanında

Claudia Pechstein Cumartesi günü CDU ilkeler toplantısında endüstriyel sendika IGBCE başkanı Michael Vassiliadis (solda) ve gençlik parlamentosu girişimi başkanı Ruben Giuliano’nun yanındaMichael Kappeler/dpa

Birçoğu Claudia Pechstein’ı ancak ikinci bakışta tanımış olabilir. 51 yaşındaki eski sürat patencisi, Cumartesi günü CDU politika toplantısında polis üniformasıyla göründü. Orada kulüp ve okul sporunu güçlendirmek için kampanya yürüttüğü bir konuşma yaptı. Ama sonra daha temel hale geldi ve üniformalarıyla bağlantılı olarak içerik açısından son derece sorunlu hale geldi.

Reddedilen sığınmacıların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu. Pechstein’a göre, el yazmasını okuyan kimse, daha önce bir yargıç başvuranın burada yaşamaya hakkı olmadığı sonucuna varmışsa, “bu tür insanların burada kalmasına izin verildiğini” kimse anlamıyor.

Üniformalı bir polis memuru parti konuşmaları mı yapıyor? İnanamayarak gözlerimi ovuşturuyorum. Bu konuda biraz şeffaflık ve takip istiyorum canım @BMI_Bund ! #tarafsızlık görevi @spdbt @spdde https://t.co/K2EaeQlsNG

— Sebastian Fiedler (@fiedelseb) 17 Haziran 2023
Pechstein, bu sorunun hukukun üstünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğini talep etti: “Bu şekilde, sadece meslektaşlarımın işini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda insanların günlük yaşamlarında daha fazla güvenlik sağlıyoruz.” Pechstein, CDU kongresindeki delegelerin ve konukların alkışları arasında, “toplu taşımayı” tek başına kullanabiliyor, endişeli bakışlar olmadan sağa sola fırlatmak zorunda olmak, başta kadınlar olmak üzere birçok yaşlı insanın başına bela olan günlük sorunlardan biri, diye açıkladı.

Pechstein’ın forması yüzünden Twitter’da öfkeli tepkiler

Hemen ardından Twitter’da şiddetli tepkiler geldi. “Bir polis memuru bir parti etkinliğinde nasıl üniformalı görünebilir?” birçok kullanıcıya sordu. Bundestag’ın SPD üyesi Sebastian Fiedler tweet attı: “Üniformalı bir polis memuru parti konuşmaları mı yapıyor? İnanamayarak gözlerimi ovuşturuyorum. Bu konuda şeffaflık ve takip istiyorum.” Fiedler, 2018’den 2021’e kadar Alman Kriminal Müfettişler Derneği’nin başkanı ve 2014’ten 2021’e kadar Kuzey Ren-Vestfalya’daki eyalet başkanıydı.

mükemmel bir tane yaşadık @CDU Sivil toplumdan geniş katılımlı politika kongresi. Caritas Başkanı Eva Maria Welskop-Deffaa’dan özellikle etkilendim. C. Pechstein, spor ve gönüllülük konusundaki bakış açısına katkıda bulunmalıdır. https://t.co/E54IoRDk5v

— Karin Prien (@PrienKarin) 18 Haziran 2023
Görünüşe göre CDU’daki herkes Pechstein’ın görünüşünden memnun değil. Parti genel başkan yardımcısı ve Schleswig-Holstein Eğitim Bakanı Karin Prien, “mükemmel CDU politika kongresi hakkında tweet attı: “C. Pechstein, spora ve gönüllülüğe bakış açısına katkıda bulunmalı.” CDU politika kongresi, sivil topluma ivme kazandırmak için toplumdan, siyasetten ve sendikalardan çeşitli konuklarla gerçekleşti. Yeni temel program, Mayıs 2024’ün başlarında bir federal parti konferansında kabul edilecek.

Claudia Pechstein’ın Eleştirisi: Kamu hizmeti yasası siyasi faaliyetlerde “ılımlılık” konusunda uyarıyor

Federal İçişleri Bakanlığı, başlangıçta bir polis memurunun bir parti etkinliğinde üniformalı olarak görünmesinin yasal olarak doğru olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Devlet memurları, görevlerinin ifasında tarafsızlık yükümlülüğü ile bağlıdırlar. Bu, Kamu Hizmeti Statüsü Yasasında düzenlenmiştir. Şunu belirtir: “Siyasi faaliyetlerde bulunurken, memurlar, genel halkla ilişkilerindeki konumlarından ve makamlarının görevlerini dikkate almalarından kaynaklanan ılımlılığı ve itidalini korumalıdır.”

ARD Tagesschau’dan alınan bilgiye göre, federal polis Pechstein’ın CDU ile üniformalı görüneceğini bilmiyordu. Bir sözcü, süreci Cumartesi öğleden sonra öğrendiklerini ve hemen incelemeye başladıklarını söyledi. Testin ne kadar sürdüğü ve Pechstein’ı neyin tehdit ettiği bildirilmedi.