Genital Sistem Anatomisi

Bakec

New member
Erkek genital sisteminin dışta gördüğümüz kısmında penis ve torba/kese (skrotum) ismini verebileceğimiz 2 farklı yapı bulunmaktadır.

Penis

Hem yapılan idrarın bedenden atılmasında idrar kesesi (mesane) daha sonrası son kısım olan üretra’yı barındıran, birebir vakitte cinsel bağlantıda misyon alan bir organdır.

Penis baş (glans), gövde ve kök olmak üzere üç kısımdan oluşur. Baş kısmı sünnet olmamış erkeklerde sünnet derisiyle kaplıdır.

Aslında bedenin en değişik kan/damar sistemidir. Cinsel ihtar ile ortasında yer alan bir fazlaca damar gibisi boşluklara (kavernoz cisimler) kan dolar, bu kanın organda yarattığı sertleşme ile cinsel bağlantı gerçekleşir ve cinsel ikaz kaybolduğunda yapıdaki kan boşalarak penis eski haline döner. Tüm bu sistem beyin ve omuriliğimizde bulunan merkezlerden aldığı buyrukları yerine getiren sonlar ile iç içedir ve yönetim edilir.

Torba (skrotum)

İçinde iki farklı bölmede birer adet yumurta (testis) barındırır. Her iki testisin çabucak ardında ona adeta bir sırt çantası üzere yapışmış meni keseciği (epididim) yer almaktadır. Bu meni keseciğinden çıkan meni kanalı (vaz deferens) testisin damar ve hudutları ile bir arada ortasında bir fazlaca telin bulunduğu kalın bir elektrik kablosunu andıran spermatik kordu oluşturur. Bu kordon kese içi üst kısımda dar bir tünel olan kasık kanalından geçerek (inguinal kanal) iç kısma bağlanır.

Testisler hem sperm tıpkı vakitte testosteron isimli erkeklik hormonunun büyük kısmını üreten organlardır. İçinde bir fazlaca ince kanalcık barındırır ve beyinde yer alan hipofiz bezinden salgılanan FSH
(Folikül Stimülan Hormon)
hormonunun tesiriyle bu bölgede sperm hücreleri üretilir. bir daha beyindeki tıpkı bölgeden salgılanan LH (Lüteinizan Hormon) ile de testosteron üretimi gerçekleşir.

Sperm hücrelerinin testis yapısı ortasındaki kanalcıklarda başlayan ömürlerinde olgunlaşmaları yaklaşık 2.5 ay üzere bir müddetyi alır. Birinci depoları olan epididimde olgunlaşmaları devam ederek ince bir kanal vasıtasıyla (vaz deferens) beden ortasında dışarı çıkacakları son depoları olan seminal veziküllere taşınırlar.

Bir erkeğin haz duyumu (orgazm) ile dışarı atılan sıvıya meni, semen yahut ejakülat denir. İçersinde sperm hücreleri yanı sıra her iki seminal vezikül ve prostat salgı bezinin ürettiği sıvıları barındırır.
Meni 1.5-5cc hacminde, beyaz/sarı renkli, yapışkan ve kıvamlı bir sıvıdır. İçerisinde milyonlarca sperm hücresi bulanabilir. Dışarı atılımını takip eden 15-20 dakika ortasında sıvılaşarak kıvamı kaybolur.