Gerhard Schröder Olaf Scholz'un “Hayır”ını destekliyor.

bencede

New member
Eski Şansölye Gerhard Schröder, Şansölye Olaf Scholz'un Taurus füzelerinin Ukrayna'ya teslimine hayır demesini ve kara birlikleri göndermeyi tamamen reddetmesini destekledi. Eski SPD lideri Schröder dpa'ya şöyle dedi: “Sanırım Olaf Scholz şu anda bir Alman şansölyesinden beklediğim şeyi yapıyor.”

Aynı zamanda Ukrayna'daki anlaşmazlığın çözümüne yönelik müzakereler için bir Alman-Fransız girişimi çağrısında bulundu.

79 yaşındaki Scholz'un “Barış Şansölyesi” olmasını isteyip istemediği sorulduğunda ise “Evet, bunu isterim” dedi. Şöyle ekledi: “Almanya Şansölyesi olarak biri barışı savunuyorsa, 'Barış Şansölyesi' olarak anılıyorsa bu olumsuz mudur?”

Savaşın dondurulması: Mützenich koruma altına alındı

Schröder, savaşın dondurulması yönündeki açıklaması nedeniyle trafik ışığı koalisyonu saflarında da sert eleştirilere maruz kalan SPD parlamento grup lideri Rolf Mützenich'i savundu. “Bana öyle geliyor ki SPD'nin parlamento grup lideri Sayın Rolf Mützenich doğru yolda. Onun konumu parti ve parlamento grubu tarafından desteklenmeli” diye talepte bulundu eski Şansölye.

Mützenich geçen Perşembe günü Federal Meclis'te Boğa burcuna geçişle ilgili bir tartışmada şunu sordu: “Yalnızca savaşın nasıl yürütüleceği hakkında konuşmakla kalmayıp, aynı zamanda bir savaşın nasıl dondurulacağını ve daha sonra da bitirilebileceğini düşünmenin zamanı gelmedi mi?”

Schröder, 1998'den 2005'e kadar şansölye olduğundan beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arkadaştır ve Baltık Denizi üzerinden geçen Kuzey Akımı boru hatları üzerinde Rus şirketlerinin çoğunluğu için çalışmaya devam etmektedir. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını hata olarak nitelendirmesine rağmen Putin'le dostluğunu sürdürüyor. Bu nedenle SPD liderliğinden çıkarıldı, ancak kendisine karşı uygulanan partiden ihraç prosedürü başarısızlıkla sonuçlandı.

Üç hafta önce Scholz, 500 kilometre menzilli Taurus seyir füzelerinin teslimini reddetmesini, Almanya'nın savaşa çekilebileceğini söyleyerek gerekçelendirmişti. Kısa bir süre sonra, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'ya kara birlikleri göndermeyi masadaki bir seçenek olarak bırakma çağrısına açıkça karşı çıktı.

Boğa burcunun Putin'e faydası yok mu? “Tek kelimeyle saçma”

Schröder, Şansölye'nin her iki pozisyonunu da paylaşıyor. “Bunlar onun aldığı iki tespit. Seni destekliyorum. Umarım bununla ona zarar vermem” dedi dpa'ya. Boğa burcuna hayır diyerek Putin'in ekmeğine yağ sürdüğü yönündeki eleştirilere karşı Şansölye'yi savundu. Schröder, “Bu çok saçma” dedi. Rol oynayan bu saldırıları ciddiye alamıyorum. Ne Bayan Strack-Zimmermann'dan, ne de diğerlerinden.”

Savunma Komitesi başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, trafik ışığı koalisyonunda Taurus hayırını en sert şekilde eleştiren kişi olarak görülüyor ve hatta Birlik'in seyir füzelerinin teslimi yönünde çağrıda bulunan iki önergesine oy verdi. Schröder'in Scholz'un trafik ışıklarındaki eleştirmenlerle nasıl başa çıkması gerektiğine dair herhangi bir ipucu yok. “Bu benim çözmem gereken bir konu değil, Şansölye'nin çözmesi gereken bir konu. Pozisyonlarının yanlış olduğunu düşünüyorum. Olaf Scholz'unkinin doğru olduğunu düşünüyorum.”

Irak Savaşına Hayır ile Karşılaştırma “tarihsel değil”

Scholz'un Taurus teslimatını reddetmesi son zamanlarda Schröder'in Almanya'nın ABD'nin 2002'deki Irak işgaline katılımını reddetmesiyle defalarca karşılaştırıldı. 11 Eylül 2001'de ABD'de İslamcı teröristlerin yıkıcı saldırılarının ardından, eski Şansölye başlangıçta ABD'ye şu güvenceyi verdi: “sınırsız dayanışma” ve Bundeswehr'i Afganistan misyonuna gönderdi. Ancak artık Irak Savaşı'na katılmadı.

Schröder, Scholz'un Boğa-no'suyla karşılaştırmanın “tarih dışı” olduğunu düşünüyor. Ancak Almanya ve Fransa'nın, Irak savaşına hayır derken yaptıkları gibi, Ukrayna'da da barışçıl çözüm arayışında birlikte hareket etmelerini istiyor. “Çünkü bunlar, Rusya'yla da var olan uzun tarih nedeniyle tartışma fırsatı olan güçler” dedi. “Dolayısıyla bu ikilinin Ukrayna'ya verdikleri desteği bu çatışmaya çözüm bulma çabasıyla birleştirmeleri uygun olacaktır. Prensip olarak bunun aslında çözülebilir olması gerekiyor.”

Barış Şansölyesi profiline ilişkin tartışma “tuhaf”

Schröder, Scholz'un o dönemde olduğu gibi “barış şansölyesi” olarak adından söz ettirmek istediği yönündeki eleştirilere anlayış göstermiyor. “Bütün bu tartışmayı gerçekten garip buluyorum, bu da şu anlama geliyor: Hangi tarafta olursa olsun savaşı destekleyebilirsiniz, ancak barış için değil. “Yani bunun tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi. “Şu anda Scholz'u haksız yere barış yaratmaya çalışan biri olarak göstermeye çalışıldığını görüyorum. Barışa aracılık etmek ne zamandan beri Almanya'da ve Almanya'nın ötesinde sorumlu bir politikacının görevi olmadı? Bu doğal bir görev.”

CDU'dan eleştiri

Önde gelen CDU siyasetçileri, Schröder'in Scholz'un Taurus füzelerinin Ukrayna'ya teslimine hayır demesine verdiği desteği eleştiriyor. CDU başkanlık üyesi Jens Spahn, partisinin üst düzey liderleriyle görüşmek üzere Berlin'e geldiğinde, “Eski şansölye ve Putin'in arkadaşı Gerhard Schröder gibi dostları ve destekçileri olan herkesin aslında artık siyasi düşmanlara ihtiyacı yok” dedi.

Spahn, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin adına eleştiri yapmadan konuşan Schröder gibi birinin Almanya'da SPD'yi ve burada Şansölyeyi düzenli olarak desteklemesi” gerçeğinin Scholz'u düşündürmesi gerektiğini ekledi.

“Genel olarak SPD'nin, AfD'nin işini yapmaması için diline ve taleplerine dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde vatandaşlar bu konunun aslına oy verecekler” dedi Spahn.

CDU saymanı Julia Klöckner şunları eleştirdi: “Eski Şansölye Schröder'in saf saiklere sahip olmadığını ve Rusya'ya uygun mesafe koymadığını birkaç kez gördük. Bunun karşılığını iyi ödedi.” Schröder'in Rusya ile bağlantıları “Bay Putin için bağlantıları anlıyor, ancak aynı zamanda demokratik değerlerini ve her şeyden önce uluslararası hukuku da savunan Batı için değil.”

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler