Klasik müziğin ‘Romantik Nüanslar’ı izleyicisiyle buluştu: ‘Seyirci kendinden bir modül buldu’

Adanali

New member
Klasik müziğin ‘Romantik Nüanslar’ı izleyicisiyle buluştu: ‘Seyirci kendinden bir modül buldu’
Piyano sanatkarı Selin Üge ile viyola sanatkarı Deniz Yücel’in sunduğu konser, 27 Nisan’da Kadıköy Belediyesi’ne bağlı olan Yeldeğirmeni Sanat’ta gerçekleştirildi. Geçmişte Fransız Katolik Kilisesi olarak hizmet veren binada tarihle iç içe düzenlenen konserde, Erken Romantik Devir’den Geç Romantik Devir’e uzanan seçkin eserler izleyicisi ile buluştu.

Viyolanın solo bir enstrüman olaran yeni keşfedilmeye başlandığı periyotta, vaktin Belçikalı kompozitörü olan Henri Vieuxtemps’ın bestelediği viyola-piyano sonatı da yer aldı. Konserde ayrıyeten, klasiklerden Franz Schubert’in ‘Arpeggione Sonat’ı ile Max Bruch’un lirik ezgilerinden oluşan Romanze’da performe edildi.

Sputnik mikrofonlarına konuşan piyanist Üge ve viyola sanatkarı Yücel, aktifliğe hazırlık sürecine dair bilgileri ve konser sırasında yaşadıklarını anlattı.

‘Küçük çocukların da aileleriyle bir arada gelerek ön sıralarda oturması epey hoşuma gitti’

Üge, bilhassa Kadıköy ve Yeldeğirmeni izleyicisinin klasik Batı müziği ya da Caz konserleri üzere bu tipteki etkinliklere fazlaca ilgili olduğunu belirterek şu sözleri kullandı:

“Hiç kaçırmadan dört gözle bekliyorlar. Bunu biliyorduk. Bizim de salonun doluluğu ramazan bulunmasına karşın yüzde 80 oranında doldu. her insanın hayli severek dinlediğini fark ettim bu da bizi fazlaca memnun etti açıkçası, sıcak bir ortam oldu. Bilhassa küçük çocukların da aileleriyle bir arada gelerek ön sıralarda oturması benim epey hoşuma gitti. Hiç ses etmeden pür dikkat dinlediler. O yaşlardaki çocukların bu türlü yönlendirilmesi aileleri tarafınca da fazlaca beğenilen zira ‘ağaç yaşken eğilir’ kelamını bana hatırlattı. Çok sesli müziğe küçük yaşlarda alışıldığı vakit, ileride en azından âlâ bir dinleyici olmak ya da profesyonel hayata adım atılmasının önünde hiç bir mani olmuyor. O yüzden çocukların bu biçim konserlere gelmesi yahut getirilmesi de fazlaca yanlışsız bir yaklaşım. aslına bakarsan fark ettim ki, seyirci de epeyce tatlı, içtendi, candan ve bilgiliydi.”

‘Romantik devir aslına bakarsanız hem sevginin hem hüznün hem ihtirasın bir bütünü, seyirci de kendinden bir modül buldu’

Geri dönüşlerin olumlu ve memnunluk verici olduğunu söyleyen Üge, “aslına bakarsanız bizim konserimizin ismi ‘Romantik Nüanslar’dı. Romantik periyodun birinci, orta ve son periyotlarını kapsayan bestekarlardan oluşuyordu. Repertuvarın dizilişi de Romanze ile başlayıp iki tane sonat ( Schubert ve Vieuxtemps) ve sonunda da bir liedle bitiyordu. Bu da insan için romantik dünyasının periyotlar açısından da ne biçimde geliştiğini ve farklılıklar gösterdiğini anlattı temelinde. Schubert’in daha bir klasik olan romantik üslubunun üzerine Vieuxtemps’ın daha farklı bir çılgınlıkta, Kreisler’ın hayli daha akışkan bir tabirle kendini söz etmesi ufak fakat bariz farklılıklardı. Romantik periyot aslına bakarsan hem sevginin hem hüznün hem ihtirasın bir bütünü. hayatın daha içerisinden gelen, bize daha yakın olan bir devir diyebilirim. ötürüsıyla yeniliğini artık de koruyor. Seyirci de kendinden bir kesim buldu diye düşünüyorum’ dedi.

‘Tamamen müziğe kendinizi bırakıyorsunuz, o anda notaları ve tuşları değil yalnızca müziği düşünüyorsunuz’

Konserde birinci tuşa bastığı andan itibaren artık müziğe teslim olduğunun altını çizen Üge, “Tamamen müziğe kendinizi bırakıyorsunuz. O anda notaları ve tuşları değil, yalnızca müziği düşünüyorsunuz. aslına bakarsan hazırsınız. Yalnızca hoş bir müzik yapmayı ve bunu etrafınızla paylaşmayı düşünüyorsunuz. Zira aksi biçimde biroldukca şeyi birebir anda düşünmeye çalışırsanız konsantrasyonunuz da bundan olumsuz etkileniyor. O yüzden biz de ‘şimdi müzik’ diyoruz ve o biçimde performansımızı da sergiliyoruz. Doğal ki solo konserle duo (ikili) yahut trio (üçlü) konserlerde ayağınız daima frende olmak zorunda zira yalnızca kendinizden sorumlu değilsiniz, karşınızdakinden de sorumlu oluyorsunuz. Zira ikinizin de farklı bir notası var ve ahenk fazlaca değerli. Birbirinizi fazlaca düzgün dinlemeniz gerek. Bu solo konserlerden birinci farkı. Olağan konser öncesinde ne kadar epey pratik yaparsanız muvaffakiyet talihiniz epey daha yüksek oluyor bu da bir gerçek” biçiminde konuştu.

‘Yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurduk, bu da işin hoş tarafı oldu’

Viyola sanatkarı Yücel ile son bir buçuk ay prova yapabildiklerini aktararak şunları söylemiş oldu:

“Çünkü arkadaşım farklı bir kentten gelip gidiyor. Ayrıyeten İstanbul’da da uzak bir yerde kalıyor. O yüzden baya ağırdı. Sanırım 4 ya da 5 prova yaptık. Daima birebir yerlerde de prova yapmadık, o da benim için farklı piyanolarda çalmak manasına geldi. Benim için enteresan bir tecrübeydi. Yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurduk, açıkçası bu da işin hoş tarafı oldu.”

‘Öğrencilerimizle rollerimiz değişti, bu sefer onlar seyirci oldu, o yüzden konservatuvar öğrencileri açısından da başka bir deneyimdi’

Son olarak öğrencilerinin de konsere geldiğini söyleyen Üge, “Onların önünde çalmak başka bir durum yarattı. Onlar bu sefer seyirci kısmındaydı. Biz daima imtihanlarda seyreden ve dinleyendik, roller değişmiş oldu. Hoş bir his doğal ki bu da. Konserden daha sonra öğrencilerle konuşmak, kritik yapmak ya da sordukları soruları cevaplamak hoş bir his. Sonuçta onlar da bu kesimleri bir vakit daha sonra çalacaklar. O yüzden konservatuvar öğrencileri açısından da başka bir tecrübe ve interaktif bir durum ortaya çıkarmış oldu” dedi.

‘Performans sırasında yapıtları bir tiyatro yapıtı üzere kurguluyorum’

Viyola sanatkarı Yücel
de, işin sahnede nasıl olduğunu gösterdiklerinden ve bestekarların yapıtlarını canlandırdıklarından dolayı öğrencilerin şahsen hocalarından görmesi açısından örnek teşkil ettiğini belirterek şunları söz etti:

“Repertuvar seçimi ile her provada keyif verici müzikal dokunuşlar, yapıtı ve piyanistle birbirimizi tamamlamak açısından kıymetliydi. Bu etkileşimi seyirciyle birleştirmek de onları müziğe katan kıymetli bir etkendi. Performans sırasında yapıtları bir tiyatro yapıtı üzere kurguluyorum. Coşkusu sevinci hüznü ile yapıtın ortasında harmanlayarak bir kurgu oluşturuyorum. Konserleri yapıtların kendisi aslına bakarsanız başlı başına kurgunun kendiydi. Kadıköy’ün izleyicisi her zamanki üzere önyargısız açık yürekli ve sıcak kalpliydi. Bu da insanı rahatlatan samimi bir geçirgenlik sağlıyordu.”