Köpeğin aşırı kilosu nedeniyle Porto'dan Berlin'e uçması yasaklandı

bencede

New member
Pazar sabahının erken saatleri, Porto havaalanında bir bankta çaresizce oturuyorum. Ter içinde, beni Berlin'e götürmek istemeyen havayolunun acil durum numarasını arıyorum. Yanımda bir valiz, bir çanta ve kuyruğunu sallayarak bana bakan köpeğim var. Evcil hayvanım Louis ve ben mahsur kaldık – Portekiz'de üç haftalık bir tatilden sonra, check-in'deki katı duyuruya göre eve geri dönmek için alternatif bir yol bulmalıyız. Bunun öncesinde bitmek bilmeyen tartışmalar yaşandı. Ama iş burada bitmiyor. Kimsenin ihtiyacı olmayan bir çılgınlık.

Sabah 6:25'te check-in açıldığında, köpeğim ve ben havaalanı salonunda uykulu uykulu bekleyen ilk kişiler olduk. Louis, ben yorgun bir şekilde onu tezgaha taşırken, valizimi yanımıza yuvarlayarak, taşıma çantasında horluyordu. Doluyordu. Çocuklu birçok aile geliyordu, en azından arabalarında sekiz bebek. Bir grup genç adam da onları takip ediyordu. Golf ekipmanları ve balıkçılık malzemeleri taşıyorlardı ve ayrıca yanlarında ağır valizler taşıyorlardı. Düşünüyorum: Yanlarında taşıdıkları şeylerin çoğu muhtemelen fazla kilolu el bagajlarıydı. Ama “yaşayan” el bagajları için suçlanacak kişinin ben olacağımı hiç düşünmemiştim.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Portekiz'de üç hafta tatil yaptık. Ailemle ve arkadaşlarımla ızgara balık, patates kızartması, pilav, şekerli kekler ve köpüklü Vinho Verde ile dolu güzel akşamlar. Bu ülkede yiyecek olmadan hiçbir şey olmaz; öğlen 12'den itibaren sokaklar bomboştur ve herkes masaya koşar. Akşam saat 6'dan itibaren ziyafetler devam eder. Eşim her zaman kendi vatandaşlarının sosyal, rahat ama aynı zamanda gürültülü, ağıt yakan hobbitler gibi olduğunu söyler.

Elbette, Louis de masada bir şeyler buldu. Çünkü büyük kahverengi gözleriyle bir Cavalier King Charles'a kim hayır diyebilir ki? Özellikle sardalyaları sever; dört yaşında bir oburdur.

Çok az havayolu, kabinde köpekleri kabul ediyor

Aslında köpeğim yüzünden Portekiz'e arabayla gitmek istiyordum ama sonra uçmaya karar verdim. Bunun biraz zor olduğu ortaya çıktı: Neredeyse hiçbir havayolu köpekleri uçağa almıyor ve kesinlikle kabinde almıyor. Ve alıyorlarsa bile kısıtlamalar var – ve bununla ilgili bir sürü korku hikayesi var.

Ancak köpeğimiz geçerli kriterlere uyuyordu. Tatilden önce tam sekiz kilo ağırlığındaydı, ya da çanta dahil tam olarak 8,9 kilo. Standartları karşılıyordu. 100 gram daha önce hiç bu kadar değerli olmamıştı. Ayrıca havayolunun belirttiği 55/40/23 ölçülerindeki taşıma çantasına da sığıyordu. Veteriner Louis'e tüm aşılarını yaptırmıştı. Kuduza karşı aşılama -çok önemli- seyahatin başlamasından en az 21 gün önce yapılmış olmalıydı. Üstelik, genellikle gergin olan Louis'in uçakta sakinleşmesi için sakinleştirici bir macun ayarladım. Bütün bunlar ucuz değildi ama önemli değildi: onun ve benim için uçak bileti 560 avroya mal oldu, bunun 120 avrosu sadece köpek içindi. Aşılar, taşıma çantası ve ilaçlar 280 avro tuttu.

Yaklaşan tatil – tam zamanlı bir iş. Konuşacak başka bir konu yoktu, özellikle de köpeği diğer köpek sahipleriyle gezdirirken. O zaman, bir bilet ve veterinerin uygun olduğuna dair onayı olmasına rağmen aniden kabine hayvanlara izin vermeyen havayollarıyla ilgili korkunç hikayeleri ilk duyduğum zamandı. Keyfilikten, şanslı olmaktan, bunun personele bağlı olmasından bahsediliyordu. Bazı insanlar check-in sırasında, sahiplerinin yaptığı her türlü hatayı didaktik bir şekilde arayan ve hayatlarını cehenneme çeviren düpedüz köpek düşmanı kişilerden bahsediyordu. Bu midemi bulandırdı.

Köpeği çok şişman, uzun veya basık burunlu olmayan (örneğin, pug'ların nefes darlığı nedeniyle uçmasına izin verilmez) bir komşunun, tezgahın başındaki kadın köpek taşıyıcısını onaylamadığı için köpeğini Yunanistan'a götürmesine izin verilmedi. Hayvanın içinde durabilmesi ve dönebilmesi gerekiyordu. Çantası çok alçaktı, duyurusuydu. Hayvan refahı mı? Kimse bilmiyor, komşu bile. Her neyse, seyahati iptal edildi. O zamandan beri sadece arabayı aldığını söylüyor.

BER'de her şey saat gibi işledi: Köpeklere izin verildi

Gittikçe daha da gerginleştim, internette dolaştım ve bir sürü korkunç hikaye keşfettim. Panik içinde köpeğimi diyete soktum, akşam yemeğini yemeyi bıraktım ve daha zayıf görünmesi için yolculuktan önce tıraş ettirdim. Arkadaşlarımla şakalaşıyordum, eğer gitmemize izin verilmezse, bunun BER'de olacağını ama kesinlikle Portekiz'de olmayacağını söylüyordum. Yanılmışım: Berlin-Brandenburg Havaalanı'nda her şey saat gibi işledi.

Ve böylece o Pazar günü Porto havaalanında check-in yaptırmaya dünyada hiçbir şey umursamadan gittim. Bavulumu iyi bir ruh haliyle taşıma bandına koydum. 19 kilo ağırlığındaydı. Sonra çantasındaki köpek. Neredeyse on kilo. Şaşırdım ama sessiz kalmayı ve tamam, Louis'in hala koşum takımı takılı ve çanta da ağır diye düşünmeyi tercih ettim. Check-in'deki kadın, köpeğin çantada dönebildiğini göstermemi istedi. Hayvanım reddetti.

Porto Havalimanı: Düzenlemeler çok ciddiye alınıyor

Sonra köpeğin pasaportunu yoğun bir şekilde inceliyor ve bana aşıları hakkında açıkça sorular soruyor. Nazikçe cevap veriyorum ve tüm randevuları sayıyorum. Telefonu açıp valizimi taşıma bandından indirmemi istediğinde gerçekten endişeleniyorum. Önce bir sonraki yolcular için yer açmam gerektiğini söylüyor. Nazikçe ama kesin bir şekilde bunun ne olduğunu soruyorum. Sadece bir dakika sonra yanıma koşan bir meslektaşımdan bir cevap alıyorum: köpek bir kilo fazla kilolu. Kabinde uçmaya devam edip edemeyeceğini açıklayacaklar.

Çaresizce bakıp tekrar bunun ne olduğunu soruyorum. Biletini ödemiştim ama bir kilo fazla ağırlığını da ödeyebilirim. Çok ağırsa bagajda durum böyledir – genellikle yaklaşık 60 avro fazladan maliyeti olur. Kadın başını sallıyor. İşler böyle yürümüyor, hayvanlar için farklı kurallar geçerli. Çantanın koltuğun altına sığması gerekiyor, bir örnek veriyor. “Ama sığıyor,” diye temin ediyorum onu ve giderek daha yüksek sesle konuşuyorum, köpeğin de şımartıldığı Portekiz sosyal toplantılarından bahsettiğimde başım derde giriyor. Tamam, kilo almış ama tatilde işler böyle yürüyor. Şimdi personel anlayışla başını sallıyor ama yine kurallara atıfta bulunuyor. Arkamdaki yolculardan bazıları bana dayanışma dolu bakışlar atıyor, diğerleri sabahın dramasına gözlerini deviriyor. Louis artık uyanmış ve havlıyor.

Gişedeki kadın ısrarcı olmaya devam ediyor. Uçağın kalkış saatine 45 dakika kala bizi gönderiyor. Bana yeniden rezervasyon yaptırmam gerektiğini, sonra taksiyle Porto'ya geri dönüp bir evcil hayvan dükkanına gitmem gerektiğini, Louis'in uçağın gövdesine alınabilmesi için sağlam bir köpek kulübesi almam gerektiğini ve -her şey bittiğinde- belki akşam bir uçuş yapmam gerektiğini söylüyor. Bir sonraki uçuşun saat 17:00 civarında Stuttgart'a uçması gerekiyor, ardından Berlin'e giden trene binmem gerekiyor. Stres ve bir kilogram daha fazla için en az 1000 avroluk muazzam maliyetler. Artık bunu tartışmayacağım bile.

Uçağın kalkışından 20 dakika önce dönüş gerçekleşir

Dışarıda bankta oturmuş, uçuşumun kalkışından 20 dakika önce havayoluyla iletişime geçip rezervasyonumu değiştirmeye çalışırken, gişedeki kadın koşarak yanıma geldi ve seslendi: “Şimdi gelebilirsin.” Havayolu genel merkezinden onay almışlardı. Ama bana köpekle buraya uçmama izin verildiği için azarlarcasına baktı. Hemen fırladım. Louis ve ben uçağa bindiğimizde, bazı insanlar alkışladı. Diğerleri bana baş parmaklarını kaldırdı. Rahatlayarak gülümsedim ve köpek önümüzdeki üç saat boyunca hareket etmedi. Bir dahaki sefere kendime de sakinleştirici vermem gerekecek. Ama yakın zamanda bir dahaki sefer olmayacak. Gelecek yıl araba kullanacağız. Porto'ya varmamız üç gün sürüyor. O da harika değil ama kilolu olduğunuz için havaalanında geri çevrilmekten daha iyi.