“Lucescu’ya bir tavsiyede bulunabilirim…”

bencede

New member
UEFA Avrupa Ligi B Kümesi birinci maçında konuk ettiği Dinamo Kiev’i 2-1 yenen Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Jorge Jesus, kadrosunun sonuna kadar savaşarak galip geldiğini söylemiş oldu.
Ülker Stadı’nda oynanan müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, Dinamo Kiev’in birinci yarıda fazlaca fazla taktik faul yaparak kendilerini durdurmayı amaçladığını belirtti.
Rakip kalecinin 25. dakikada vakit geçirmeye başladığını vurgulayan Jesus, “Dinamo Kiev’in birinci yarıda yapmak istediği şey, taktik faullerle bizi durdurmaktı. 10. dakikada 8 faul yapmışlardı. 25. dakikada kalecileri vakit geçirmeye başladı. Futbolda bu biçimde olmaması lazım. Ukrayna’da bu biçimde mi bilmiyorum ancak oyuncuların bu biçimde yapmaması gerekiyor. Ekibim sonuna kadar savaştı ve kazandı.” diye konuştu.
Lucescu’ya hürmet duyduğunu aktaran Jesus, tecrübeli çalıştırıcının Fenerbahçe’nin faullü oynadığı tarafındaki açıklamasına ise şu cevabı verdi:
“Lucescu, teknik yönetici olarak kalitesini göstermiş bir isim. Ona şu biçimde bir tavsiyede bulunabilirim; maçın istatistiklerine bakabilir. Onların sıhhat takımı 8 defa alana girdi. Dinamo Kiev daima Fenerbahçe oyuncularını faulle durdurmaya çalıştı. Kalecileri daima yerdeydi. O maçı nasıl görüyor bilmiyorum lakin fikrine hürmet duyuyorum. İstatistiklere bakınca yanıldığını nazarancektir.”
Duran toplara epeyce fazla çalıştıklarını aktaran 68 yaşındaki çalıştırıcı, “Futbolda 5 an vardır, bunlardan biri duran toplar ve biz bunlara epey çalışıyoruz. Biliyoruz ki Attila Szalai ile Gustavo Henrique uzun uzunluklu ve duran toplarda onlara sorun yaşatabilirdi. Bunu çalışmıştık ve alanda uyguladık. Gustavo bugün ofansif duran toplarda bizim için belirleyici oldu.” değerlendirmesinde bulundu.
Hakemin de Dinamo Kiev’in sert oyununa müsaade verdiğini lisana getiren Portekizli teknik adam, şunları kaydetti:
“Lucescu ile maç sonunda konuşmadım. Kendisini bakılırsamedim bile fakat görseydim de konuşmazdım vakit geçirme konusunu. Lucescu’yu anlayabiliyorum. Fenerbahçe’yi ofansif olarak durdurmak için agresif oynamaları gerekiyordu. Stratejileri buydu. Hakem de buna müsaade verdi. Benim bu hususla ilgili yapabileceğim yorum yok. Ben kendisinin kanısının zıddını düşünüyorum. Kiev 20 küsür faul yaptı, bizim de buna adapte olmamız gerekiyordu. Biz de tıpkı bu biçimde yaptık. Birinci kalemize gelen şut gol oldu. Bu da gösteriyordu ki maç boyunca Dinamo Kiev savunma yaptı. Top yüzdemize bakarsanız da bunu nazaranbilirsiniz. Bu olağan zira biz onları bunu yapmaya ittik. Artık yapmamız gereken şey Rennes maçını düşünmek.”
“Grubun favorisi biz değiliz”
Jorge Jesus, kümenin favorisinin Fenerbahçe olmadığını söylemiş oldu.
Fenerbahçe’nin Avrupa’da son devirde başarılı olamadığını vurgulayan Jesus, “Şampiyonlar Ligi elemlerinde onlara karşı oynadığımız maçlarda kazanıp çeşit atlayacağımızı düşünüyorduk fakat olanları biliyorsunuz. Bir karşılık vermek istedik ve verdik. Onlar kadar kuvvetli olduğumuzu gösterdik. Kümenin favorisi Dinamo Kiev ve Rennes. Fenerbahçe, Avrupa’daki kuvvetli imajını son senelerda kaybetti. Birinci emelimiz bunu toparlamak. Bu kümeden çıkmak için talihimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.
Maç sonunda rakip kaleciye reaksiyon gösterdiğini anlatan Jesus, “Kendisine sözlerle değil ancak el işaretleriyle ‘İstediğin kadar yerde yatabilirsin, istersen 1 saat yat, artık ehemmiyeti yok.’ demek istedim. Rakibi durdurmak için savunma var. Bu usul hareketler yapmanıza gerek yok. Artık üst düzey turnuvalarda bu üslup hareketler kullanılmıyor. Fakat ikinci ve üçüncü düzey turnuvalarda bunları gorebilirsiniz. Kendisi kusursuz bir kaleci. Ne kendisinin ne Dinamo Kiev’in bu hareketleri yapmasına gerek yok. Oyuna ve izleyiciye hürmet duyması gerekiyor.” diyerek kelamlarını tamamladı.