“Okulları sakinleştirmek istiyoruz”

bencede

New member
Katharina Günther-Wünsch ne bekleyeceğini erkenden biliyordu. O zamanlar CDU’nun en iyi adayı Kai Wegner’in gölge kabinesine getirdiği çok az kişiden biriydi.

Ardından CDU, Şubat ayındaki parlamento seçimlerini fiilen kazandı ve Günther-Wünsch, kararlaştırıldığı üzere Wegner’in eğitim senatörü oldu. SPD lideri olarak 27 yıl sonra ilk CDU kadın olarak. “Farklı” kelimesi, deneysiz okul barışı ve başka bir dövme yerine iyi bir kırmızı şarap hakkında bir sohbet.

Bayan Günther-Wünsch, öncelikle: Geçen hafta Neukölln’de bir okulda bıçaklanan iki kız nasıl?

Neyse ki şimdi biraz daha iyi durumdalar. Hafta sonu Evangelische Schulstiftung’un genel müdürüyle tekrar görüştüm.

Ağır yaralanan kızın hastanede ne kadar kalacağı öngörülebilir mi?

Hayır ve bu da mahremiyet olmalı. Bu şekilde kalmalı.

Şimdi birisi okul bahçesine girdi ve kimse onları durdurmadan kızları bıçakladı. Bu nasıl olabilir?

Hepimiz – ve bunu şimdi bir eğitimci ve dört çocuk annesi olarak söylüyorum – çocuklarımızın yanımızda olmadığı zamanlarda yüzde 100 güvende olmalarını diliyoruz. Ve okul güvenli bir alan olmalıdır. Tüm pedagojik personel, nasıl denetleneceği ve bir okul bahçesinin nasıl emniyete alınması gerektiği konusunda düzenli olarak ileri eğitime sahiptir. Bununla birlikte, artık bir risk kalır. Ama hiçbirimiz her girişinde güvenlik görevlisi olan okul bahçeleri istemiyoruz, korumalı bir okul bahçesi istiyoruz. Ama doğru: özellikle geliş ve gidiş saatlerinde çok şey oluyor. Anne baba gelir, sürgüyü açar, kapı açılır, çocuğunu alırlar… Her zaman yüzde 100 güvenlik olmaz.

Bu, kapı kodu ve interkom sistemiyle çalışmak gibi bir eyleme gerek görmediğiniz anlamına mı geliyor?

Kreşlerde daha sık böyle bir şey yapıyoruz, ayrıca çocukların dışarı çıkmasını önlemek için. Tabii ki, bu duruma göre kontrol edilebilir. Her okul, örneğin okul bahçesinde okul dışından daha fazla insan olduğu için bir ihtiyacı kaydedebilir. O zaman böyle bir işlem yapabilirsiniz.

Ve sonra orada olur muydun?

Okul isterse ve bireysel güvenlik ihtiyacına katkıda bulunursa bunu desteklerim. Sadece battaniye çözümlerini sevmiyorum.

Artık Neukölln’deki bazı okullar da güvenlik görevlileriyle çalışıyor…

… eski okulumun güvenlik görevlileri var. Ayrıca Neukoelln’de.

TAMAM! Şu anda Berlin’de kaç okulda güvenlik görevlisi istihdam edildiğine dair bir genel bakışınız var mı?

Çok değil ama çoğunlukla Neukölln’de. Okul yetkilileri olarak ilçelerin sorumluluğundadır, bedelini de onlar öder. Sadece sayıları bir araya getiriyoruz.

Müdire yardımcısı olduğunuz Gropiusstadt’taki Walter Gropius Okulu’nda çalıştınız. Neden orada bir güvenlik görevlisi var?

Okul topluluğu içinde halletmek istediğimiz çatışmalar vardı. Dışarıdan kimse izinsiz girmemeli.

Ancak güvenlik görevlileri dış dünyaya karşı da koruma sağlar. Bundan daha fazlasına ihtiyacımız var mı?

Bireysel okullara kalmış. Daha sonra tek tek kontrol edilir.

Benjamin Pritzkuleit

Kişiye

Katharina Günther-Wünsch (40) Dresden’den geliyor. Bir doktor asistanı ve bir polis memurunun kızı, lise öğretmeni olmak için önce beşeri tıp, ardından kimya, matematik ve tarih okudu.

2013 Neukölln’de öğretmen olarak göreve başladı ve sonunda müdire yardımcısı oldu. O sırada Wuhletal’daki CDU bölge derneğinin bir üyesiydi. 2021’de Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Nisan ayında Berlin Eğitim Senatörü olarak yemin etti.

Okul dışından daha fazla kişinin siteye geldiğine dair herhangi bir rapor var mı?

Hayır, hiç de değil. Olaydan sonra başka okullardan da haber alamadık, sonrasında iletişimde olduğum okul yönetim derneklerinden de. Aksine herkes tepkinin doğru olduğunu ve kapsamlı güvenlik personeli istemediklerini söyledi. Eyalet Ebeveyn Komitesi de benzer şekilde yorum yaptı. Ama sözümüz duruyor: Bireysel bir ihtiyaç varsa destekleyeceğiz.

Peki ya etkilenen okul, Neukölln Evanjelik Okulu?

Okul camiasının sakinleşmesi gerekiyor. O zaman bir şey olması gerekiyorsa, bize yaklaşılacaktır. Hazırız. Ama korkunç olayın üzerinden sadece beş gün geçti…

Bayan Günther-Wünsch, henüz göreve gelmemişken, bu korkunç olayla uğraşmak zorundasınız. Bir senatör olarak, eğitim yönetiminde SPD’de 27 yıl geçirdikten sonra ilk CDU kadını olarak kesinlikle pek çok planınız var. Yani: ne beklemeli? Ne farklı olacak?

“Farklı” terimine dikkat ediyorum. Burada hepimizin üç ana sorunu var: Okul yerlerine ihtiyacımız var. Personele ihtiyacımız var. Ve nihayet okullarımızdaki eğitim sonuçları ve dolayısıyla eğitimin kalitesi hakkında konuşmamız gerekiyor. Konu SPD veya CDU eğitim politikası değil. Sonunda öğretmenlere, öğrencilere ve velilere herkese yer sunan ve nitelikli öğretim sağlayan bir sistem sunmakla ilgilidir. Çocuklarımızın hem ilkokula hem de iş piyasasına iyi geçiş yapmalarını sağlayan bir eğitim sistemi istiyoruz. Ve bunun üzerinde çalışıyoruz.

Katharina Günther-Wünsch, Senato Eğitim İdaresi'ndeki ofisinde

Katharina Günther-Wünsch, Senato Eğitim İdaresi’ndeki ofisindeBenjamin Pritzkuleit

Bu meseleler, sizden öncekilerin de meseleleriydi. Farklı olarak ne yapmak istiyorsun?

Koalisyon müzakerelerinde her zaman netleştirdiğim tek şey, okul yapısında reform olmayacak, yeni büyük model ve projeler başlatılmayacak. Büyük bir ideolojik üstyapıyla eğitim politikası yapmak istemiyoruz ama önümüzdeki üç buçuk yılda bu üç büyük şantiyeyi okullarla birlikte ele almak istiyoruz.

Demek senin inancın bu: okul barışı, deney yok mu?

Özellikle pandemi yıllarından sonra okulları sakinleştirmek ve onlara güvenlik ve istikrar sağlamak istiyoruz.

Ve örneğin, birçok kişinin Berlin’deki bir okulu diplomasız bırakmasını önlemek için ne yapıyorsunuz?

Daha fazla okul terki olacak. Ama şu anda onlara ne olacağını bile bilmiyoruz. Genellikle sosyal sistemlerde yer alırlar, ancak artık onlara istatistiklerimizde yer vermiyoruz. Bu nedenle, on birinci zorunlu okul yılını uygulamaya koyma konusunda anlaştık. Tabii ki, bu sadece bir okul yılı değil, örneğin iş dünyası ve şirketlerle yakın işbirliği içinde iç ve dış eğitim olmalıdır. Onları sistemde tutmak ve iş dünyasına geçişleri için köprüler kurmak istiyoruz. Bunun için meslek yüksekokulları, üst okul merkezleri ile yoğun bir işbirliğine ihtiyacımız var. Ama derecelerin kalitesini artırmak için sınav konularında da daha fazla uzman kadroya ihtiyacımız var.

Berlinli öğretmenler daha hızlı çalışmalı

Anahtar kelime uzman kadrosu: emeklilik dalgası geliyor, yeterince yeni öğretmeni nasıl buluruz?

Öğretmen eğitimi kursunu – mevcut gereksinimlere uyarlanmış sürelerle – daha çekici hale getirmek istiyoruz. Bir lisans derecesi ile havacılıkta çalışıp bir öğretmenin kat kat fazlasını kazanabiliyorsam, artık şunu söylemek için güncel değil: Çocuklara ulaşmadan önce beş yıl artı iki yıl hukuk stajına ihtiyacım var. Üniversitelerle birlikte bir Lisans Eğitimi geliştirmek istiyoruz. Ve genel olarak daha kısa olmamız için Yüksek Lisans ve hukuk stajının aynı uzunlukta olmasını istiyoruz.

Ve kısa vadede?

Bekâr öğretmenlere de bir öğretmenlik yeterliliği vermemiz gerekip gerekmediğini düşünüyoruz.

Bu nedir?

Mezun bir matematikçi olarak, yan aday olarak ders verebilirsiniz. Ancak daha sonra normal bir öğretmen olarak çalışamazsınız. Şimdiye kadar, bu insanlar en azından ikinci bir konu okumak ve ardından staj yapmak zorunda kaldılar. Biz diyoruz ki: Eksik konularda, bekar hocaları da yatay geçişe sokmak istiyoruz. Ukrayna, İngiltere veya Doğu Avrupa’dan gelen yabancı öğretmenlerden de bahsediyoruz. Şu anda, eğitiminizin tanınmasının önündeki engeller çok yüksek. Birçoğu dil gereklilikleri nedeniyle başarısız oluyor. Öğretimin kalitesini düşürmek istemiyoruz ama bu yabancı eğitimcilere bölümsel öğretimi sağlamak, grupları küçültmek, çift yığın desteğine sahip olmak için ihtiyacımız var. Bu, diğer eğitimcileri rahatlatacaktır – dernek ve sendikalardan gelen merkezi bir talep.

Oh, sendikalar savaşta sertleşmiştir.

Ben de.

Eğitim Senatörü: Gelecekte, daha az öğretmenden daha fazla öğretmen sıkıntısı olacak

İyi şanslar, bu kesinlikle yardımcı olur. Beni düzeltin: şu anda 1000 öğretmen gerideyiz. Ne zaman 500’deyiz?

Buradaki tüm bölümlerle görüştüğümde ve önümüzdeki okul yılının rakamlarını aldığımda sizi düzelteceğim. Ama hepiniz biliyorsunuz ki Almanya genelinde sadece vasıflı işçi kıtlığıyla karşı karşıya değiliz, aynı zamanda bir demografik krizle karşı karşıyayız. Bu, açıkladığınız şekliyle boşluğun hiçbir şekilde azalmayacağı anlamına gelir. Ve bu ülke çapında geçerlidir.

Katharina Günther-Wünsch, SPD alanında bir CDU kadını

Katharina Günther-Wünsch, SPD alanında bir CDU kadınıBenjamin Pritzkuleit

İnşaat alanlarından bahsettiniz. Okul binalarından bahsedelim, önce yenilerden, sonra mevcutlardan bahsedelim. Yeni inşaatla ne yapmalı?

Fazla. Onaylanan tüm önlemlerin artık fiilen uygulanabilmesi için daha fazla parayı kullanıma sunuyoruz. Planlamanın artık beş yıl veya daha fazla sürmemesi için kararları daha hızlı vermek istiyoruz. Geçici çözümler bulmak da daha kolay olmalı.

Şimdi stok için. Seçim dönemi sonuna kadar kaç inşaat tedbiri tamamlanacak?

Genel olarak hiçbir şey için söz veremem. Düğünde Anna Lindh Okulu örneğini ele alalım.

Şu anda yıkılmak üzere olan tamamen küflenmiş bir bina…

Tadilat mı yeni inşaat mı tartışması bize beş yıla mal oldu. Karar verme sürecinde ve nihayetinde ilçeler ile Berlin eyaleti arasındaki sorumluluk alanlarında daha hızlı ve daha net olmalıyız. İlk kez, şimdi üç devlet bakanımız var ve devlet sekreteri Torsten Kühne’de tam olarak bu konularla ilgilenecek kanıtlanmış bir uzman var.

Bunlar nispeten kısa sürede delmek isteyeceğiniz kalın levhalardır. Bu sizin eviniz, Senato Eğitim İdaresi için de geçerlidir. 27 yıllık SPD yönetiminden sonra, yavaşlama korkusu ne kadar büyük?

Herhangi bir şirkette olduğu gibi. İyi liderlik, çıktının da üretilmesini sağlar. Güçlü bir ekiple buraya geldik.

Yanınızda kaç kişi getirdiniz?

Tam olarak iki! Ama iş alanlarını devlet bakanlarıyla iyi paylaştık. Ve şimdi evle birlikte çalışalım, ona karşı değil.

Katharina Günther-Wünsch dövmeleri hakkında

Son olarak kişisel bir konu: Dövmelerinizin olduğunu fotoğraflardan anlayabilirsiniz. Bu senin pozisyonunda alışılmadık bir şey.

Selefim stajyer öğretmenlere dövmeleri sormuştu. Tabii ki bu bana olmayacak. Yine de size kaç tane dövmem olduğunu söylemeyeceğim.

Ama belki bir örneğiniz vardır?

Kolumun üst kısmında şöyle yazıyor: Bana basacak bir yer verin, dünyayı yerinden oynatayım. Bu benim Pazar günü sözüm değil, Arşimet’ten: kaldıraç yasalarından biri.

Bunu neden yaptırdın?

Tüm dövmelerim belirli yaşam seçimlerine dayanıyor ama hangileri olduğunu size söylemeyeceğim.

Artık senatör olmak hayati bir karardı. Onları bir dövme ile ölümsüzleştirdiniz mi?

Hayır, az önce iyi bir kırmızı şarapla kadeh kaldırdım.