Rusya’da nişan almaya ve ateş etmeye yardım eden ‘akıllı’ otomatik tüfek geliştiriliyor

Adanali

New member
Rusya’da nişan almaya ve ateş etmeye yardım eden ‘akıllı’ otomatik tüfek geliştiriliyor
Kalaşnikov Şirketi Baş Dizayncısı Sergey Urjumtsev, Sputnik’e demecinde şirket bünyesinde geliştirilen yeni akıllı otomatik tüfeğin özelliklerini anlattı.

Urjumtsev, “Sistemin kimi ögeleri geliştirilmiş durumda. Bunları birinci sefer, bu yakınlarda Kubinka’da düzenlenen Army 2021 milletlerarası askeri-teknik forumunda yapılan kapalı bir şov kapsamında, Rusya Savunma Bakanı dahil olmak üzere gösterdik” diye konuştu.

Rus yetkili, bu sistemlerin tanımlama, nişan alma ve maksat izleme süreçlerini, ayrıyeten ateş edilmesini neredeyse büsbütün otomatikleştirmeyi mümkün kılan yapay zeka ögelerine sahip olduklarını söz etti.

Kalaşnikov, yeni eserin seri numuneler düzeyine getirilmesi emeliyle Savunma Bakanlığı’na bir araştırma ve geliştirme üssü açmasını önerecek.

Yeni silah sisteminin amaçları vurma mümkünlüğünü ve suratını arttırması gerektiğine dikkat çeken Urjumtsev, bunun için çeşitli optik ve elektronik aygıtların silahla tek bir sisteme entegre edilmesi gerekeceğini, bu biçimdelikle sistemin yalnızca amaca kilitlenme, nişan alma, düzeltmeleri hesaplamada yardım etmekle kalmayıp, hem de atış için en uygun vakti da kendi seçeceğini vurguladı.

“Diğer bir deyişle çağdaş teknolojiler, şu yahut bu uzaklıkta bulunan maksadın muhakkak bir ekip meteorolojik yahut başka şartlar altında imhasının garantilenmiş olacağı bir vakitte atış yapılmasını sağlıyor. birebir vakitte nişancının, yalnızca tetiği çekerek kelam konusu amaca yönelik atışın yapılmasına müsaade vermesi gerekecek” diyen Urjumtsev, bir insanın gece vakti ya da makus hava şartlarında birtakım gayeleri tam olarak seçemediğini, eğitilmiş hudut ağlarının ise bu sorunu çözmeye adandığını kelamlarına ekledi.
Alıntıdır