Sevgili ÖRR seni sevdiğim için eleştiriyorum

bencede

New member
Kamu yayıncılığının gitmesi gerekiyor. En azından birçok eleştirmenin gözünde. Birileri (artan) “zorunlu ücretlerden” şikâyetçi. Bir sonraki adım ise “sol propaganda programı”. Bir de Markus Lanz gibi moderatörlerin ödediği milyonlar yüzünden üzülenler var. Yayıncının programı çok çeşitli olduğu gibi ÖRR'ye yönelik eleştiriler de bir o kadar renkli. Ancak tüm eleştirmenler en azından bir noktada hemfikir: “Devlet Radyosu”nun kaldırılmasını istiyorlar. Tercihen yarın ilk iş. ZDF'den uzak. Güle güle ARD. Güle güle, RBB.

Öyle düşünmüyorum. Kesinlikle hayır. Eleştirel seslerin sunulması yalnızca sorunu aşırı basitleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda tamamen yanlış. Evet, tüm yayıncıların kapatılmasını isteyenler var. “Rosenheim Polisleri”nden ve “Gefragt Avlandı” bilgi yarışmasından bıkanlar. ÖRR'yi de eleştiriyorum. Ama bunu yapıyorum çünkü o benim için önemli.

Sizin için önemli olan bir şeyden vazgeçmek zordur

Facebook'ta ilişki durumunuzu belirtme seçeneğiniz vardır. ÖRR ile bir ilişkim olsaydı, ilişkimizin uygun bir tanımı olarak “Karmaşık” ifadesini seçerdim. ARD veya ZDF medya kütüphanesini açmadığım bir gün geçmiyor. Sabahları “sabah dergim” çıkıyor. Eskiden Kum Adam olan şey artık benim için “Tagesschau”. Bavyera Radyosu'nun deyimiyle, bir çeşit uyku öncesi ikramı.

Tüm şovların iyi olduğunu düşünüyor muyum? Hayır. Buna üzülüyor muyum? Evet. Bunun mantıksal sonucu şu: Dizüstü bilgisayarımı pencereden dışarı atıyorum, GEZ ücretlerini ödemeye devam ediyorum ve inanılmaz bir öfkeye kapılıyorum. Ama dürüst olalım. Partnerinizle yaşanan bir tartışma mutlaka ayrılığa yol açmaz. Eğer bir şey bizim için önemliyse, ilişkiyi yeniden kontrol altına almak için elimizden geleni yaparız. Önce sohbet etmeye çalışırız, sonra eleştirimizi ifade ederiz – aslında kimse pes etmek istemez – ve sonunda şunu fark ederiz: Birbirimiz olmadan hiçbir şey yürümez.

Tek sorun, bir noktada hayal kırıklığının başlaması ve ardından teslimiyetin ortaya çıkmasıdır. İkimiz de, radyo ve ben de bu noktadayız, ama çok şükür henüz değil. Ancak yine de uygulamanın tamamen kaldırılmasını isteyenlerin sayısının arttığını görüyorum. Peki bu neden? Şöyle söyleyelim, ÖRR oldukça inatçı görünüyor ve bir de iletişim sorunu yaşıyorlar.

Bu inatçılık, örneğin GEZ ücretlerinde 2025'ten itibaren yenilenen artışta ifadesini buluyor. Bu, “sadece” aylık 58 sentlik bir artışla toplam 18,94 avroya ulaşıyor. Ancak eleştiri oldukça büyük ve haklı. Enflasyon nedeniyle birçok vatandaş her kuruşunu harcıyor ve büyük miktarda bütçe ayırmak zorunda kalıyor.

ÖRR'nin güvenilirliği bugün zarar gördü ve hala çekiyor

Ancak radyo inatçılığını sürdürüyor, para sorunlarından ve programların finansmanının tehlikeye atılmaması gerektiğinden bahsediyor. ÖRR'nin GEZ ücretlerinden, reklamlardan ve diğer kaynaklardan topladığı on milyar avroluk yıllık bütçe göz önüne alındığında buna inanmak zor. Vatandaşlar tasarruf edip ücretleri itaatkar bir şekilde öderken, yayın şirketi gülünç maaşlar ödeyerek veya RBB direktörü Patricia Schlesinger'in ofisini tasarım mobilyalarla donatarak parayı israf ediyor. Bazıları için RBB skandalı eski moda olabilir, ancak diğerleri o zamandan beri eleştirilerinin doğrulandığını gördü. Özellikle yöneticilerin emeklilik hakları milyonları bulduğu için.

ÖRR'nin güvenilirliği ciddi şekilde zarar gördü ve bugün hala zarar görüyor. Çünkü yayıncılar inatçı olup bedeli ne olursa olsun programlarını sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda iletişim sorunu da yaşıyorlar. İstasyon, en son “The 100” adlı siyasi konuşma formatında rastgele seçilen vatandaşlara defalarca anket yapıyor. Daha sonra bir veya iki aktörün ve yerel politikacının orada olduğu ortaya çıktı. Sorulduğunda medya temsilcilerine yayıncıların siyasi ve mesleki faaliyetler hakkında hiçbir şey bilmediği söylendi. İstasyonun web sitesinde bir sonraki yayından önce resmi bir açıklama veya sorumluluk reddi beyanına dair herhangi bir iz bulunmuyor. Bu, neredeyse tüm yayıncıların siyasi formatlarında yıllardır tekrar tekrar yaşanıyor. Sorumlular değişime gerek görmüyor.

İlişki daha sessiz hale gelir. Bir noktada artık birbirinizle konuşmuyorsunuz bile. Geriye kalan tek şey, ÖRR durumunda ortağı dışarı atmak, TV formatlarını açmamak ve nihayetinde “devlet radyosunu” ortadan kaldırmak mı? ZDF'deki grev nedeniyle ÖRR programının önemli bir bölümünün aniden iptal edilmesinin nasıl bir duygu olduğunu şimdi deneyimledim. Rutin bir iş olarak “sabah dergisini” açtım ve basın incelemesini, ekspres haberleri ve komik kazaklı hava durumu spikerini bekledim.

Ancak daha sonra ZDF'den izleyiciye gösterilen bir not gördüm: “Sendikalar ZDF'ye yönelik uyarı grevi çağrısında bulundu. Önceden kaydedilmiş bir programı izliyorsunuz.” Birbiri ardına raporlar çalındı, haberler ve hava durumu yalnızca sesli olarak okundu. Bu bana tuhaf geldi ve kamu yayıncılığının olmadığı bir dünyanın daha iyi olmayacağını bana daha da çok gösterdi. ÖRR'ye ihtiyacım var!

Ben de kamu yayıncılarını önemsediğim için eleştirilerimden vazgeçmeyeceğim. Bir şeylerin değişmesi gerekiyor, bu çok açık. Eyaletlerarası Yayın Anlaşması'nda açıkça belirtilen tarafsızlıktan başlayarak şeffaflığa ve hatalarla baş etmeye kadar. Eleştirileri susturmak, görmezden gelmek ve iyileştirme önerilerini reddetmek sadece bana ve ÖRR'ye olan sevgime zarar vermekle kalmayacak. Bu tam olarak şu anda yaşadığımız şeye, yayıncılığın ortadan kaldırılması arzusuna yol açıyor. Bu ölümcül olurdu.