“Türkiye’ye mazeret sunmaya gelmedim”

bencede

New member
UEFA Avrupa Ligi D Kümesi 3. haftasında yarın Belçika grubu Royal Antwerp’i konuk edecek Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Vitor Pereira, ellerinden geleni yaparak 3 puan alacaklarına inandığını söylemiş oldu.
Müsabaka öncesi maçın oynanacağı Ülker Stadı’nda futbolculardan Ferdi Kadıoğlu ile basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Portekizli teknik adam, 3 puanın kümedeki çabayı sürdürebilmek için 2 kadro açısından da fazlaca değerli olduğuna değindi.
Birinci 2 maçta alınan sonuçlara bakınca düzeylerin birbirine hayli yakın olduğunu gördüklerini anlatan tecrübeli çalıştırıcı, “Bu turnuvada biraz daha deneyim edinmiş olmaya çalışacağız, buna gereksinimimiz var. Her vakit tutkuyla değil zekayla oynamaya da gereksinim var. Elimizden gelen her şeyi yaparak 3 puanı almak istiyoruz.” sözlerini kullandı.
Trabzonspor müsabakasını akıllarından silmeleri gerektiğinin altını çizen 53 yaşındaki teknik adam, “Futbol sıkıntı iş, güç meslek. Makûs sonuç alınca 1 gün daha sonra yeni tepki göstermen gerekiyor. Bir daha sonraki maçı düşünmek gerekiyor. Burası öbür bir turnuva. Bu turnuvada daha fazlaca deneyime gereksinimimiz var. Bu dersi Olympiakos karşısında aldığımızı düşünüyorum. Yalnızca hislerle değil zekayla oynamak gerekir. Yarın güzel bir gruba karşı oynayacağız ve sabırlı olmamız lazım. Tepki göstermemiz ve en âlâ düzeyde olmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Futbolda formasyonların değişebileceğini ve bunu anlatmaktan sıkıldığını vurgulayan Pereira, “Futbol davranışlardır, davranışlar kıymetlidir. Formasyonlar değişebilir. Saha ortasında birebir zamandafansif tıpkı vakitte ofansif manada istikrara sahip olmak bizim için en kıymetlisi.” biçiminde görüş belirtti.
Pereira, hiç bir kararı mazeret olarak göstermeyeceğini de anlatarak, şöyleki devam etti:
“Türkiye’ye mazeret sunmaya gelmedim. Buranın kusursuz bir dünya, kusursuz bir lig olmadığını biliyordum. hiç bir yer eksiksiz değildir. Ben de kendimi her gün geliştirmeye çalışıyorum. Hakemlerin de kendini tahlil etmesi ve düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum. Yarın mental açıdan ne kadar kuvvetli olduğumuzu göstermek için bir fırsat. Yeterli bir kadro olduğumuzu ve kusursuz taraftarlara sahip olduğumuzu göstermek için bir fırsat. Her gün hepimiz kendimizi düzeltmeliyiz, hakemler de bu türlü.”
Pereira, az gol atmalarına ait bir soru üzerine ise şunları kaydetti:
“Çoğu vakit rakiplerimiz 10 kişi topun gerisinde oluyor. Açık maçlarda daha kolay gol atıyoruz. Birden fazla kadro bize karşı çizgilerin ortasını azaltıyor. Bize hürmet duyuyorlar. Bu bizim gücümüzü gösteriyor. Biz seviyeyi artırmalıyız. Alışılmış bu fikstürde düzey yükseltmek kolay olmuyor. Oyuncuların dinlenmeleri gerekiyor. Ben doğal ki daha fazla gol atmak istiyorum, kalemde de daha az gol görmek istiyorum.”