Adnan Polat: Dursun Özbek birlik ve birlikteliği bir daha sağladı

celikci

Global Mod
Global Mod
11 yıl evvel mali kongrede kendisine yöneltilen “Ya seçime gidersin, ya da ibra etmeyiz” tehdidindeki süreci anlatan Polat, “11 yıl boyunca stada gitmedim. Dursun Özbek kongrede kulübün bilhassa mali külfetlerini aşması için küskünlüklerin ortadan kalkması gerektiğini söylemiş oldu. O dönemki ibrasızlık yargıtay genel şurasında da reddedilmişti. Kanuna alışılmamış bir hareketti. Dursun Özbek de bunu ortadan kaldıralım diyerek oylamaya sundu. Tek bir kişi bile genel konseyde itiraz etmedi ve oy birliği ile nezaketsizliği ortadan kaldırdı. Dursun Özbek de ‘Artık bu durum ortadan kaldırıldı senin de maçlara gelmen gerek’ dedi. Bir daha sonraki maçı da birlikte izledik. Dursun Özbek’in davetinin birlik birlikteliği sağlamak ismine tesirli olduğunu düşünüyorum. Yalnızca topluluğun değil taraftarın da birlik olması lazım. Taraftarlar kadrosu hayli hoş destekliyor, stadı dolduruyorlar. Stadın bu türlü dolu olması hem ruhsal olarak birebir vakitte ekonomik olarak kulübe katkı veriyor. Loca almak istedim bulamadım, bundan mutlu oldum. Galatasaray ‘ın izleyicisi Galatasaray’ın ruhudur. Ruh olmadan vücut hareket etmiyor” kelamlarını sarfetti.

Futbol grubunun geçen dönemden bu döneme geçişini yorumlayan Adnan Polat, “Galatasaray bir daha bir kadro kurdu. Yeni kurulan kadro, ligin başında ekip olana kadar az kayıpla geçmesi epeyce büyük bir muvaffakiyet. Bence Okan hoca da bu süreci epeyce uygun yönetti. Birbirini tanımayan oyunculardan kurulmuş bir grup. Ligde Fenerbahçe ‘nin 2 puan gerisinde. Ben epey başarılı buluyorum ve daha da düzgün olacağını düşünüyorum. Geçen sene fazlaca makûs bir dönemdi. Ondan evvelki dönem ise averajla şampiyonluğu kaçırmıştı. Olağanda bu düzeydeki grubu baştan değiştirmeye gerek yoktu. Niçin bu biçimde bir şeye kalkışıldı anlayamadım. Mali olarak da büyük bir yük bindi. Bu yanlışın da bedeli geçen dönem başarısızlıkla ödendi. Burak Elmas biraz da tecrübesizlik niçiniyle yanlış yönlendirildi. daha sonra farkına varıp gereğini yaptı lakin bunlardan ders alıp yolumuza devam etmeliyiz. Geçen yılki en büyük kusur averajla şampiyonluğu kaybetmiş bir ekibi büsbütün değiştirmekti. Dursun Özbek ve Erden Timur fazlaca güzel bir futbol grubu oldular. Kadro yeni oturmaya başladı. Tam yükselme trendindeyken Dünya Kupası girdi. Okan hoca benim için evlat üzeredir, Florya’ya da gidip kendisini ziyaret ediyorum, yardımcı oluyorum ve başarılı olacağına inanıyorum. Okan hoca Akhisar ile Türkiye Kupası’nı kazandı, Başakşehir’i şampiyon yaptı. Okan Buruk kendini gösterdi, takviye verip ardında durmak lazım. Galatasaray ile kupayı kaldıracağını düşünüyorum. Şampiyonluk yarışı Fenerbahçe ile Galatasaray içinde geçecek üzere duruyor. En az kusur yapan ekip bence şampiyon olacaktır” dedi.

Adnan Polat, bilhassa toplumsal medyada Cristiano Ronaldo ile ilgili çıkan haberlere de değinerek, “Ronaldo’nun Galatasaray’a gelmesini tabi isterim. Renk olur, epey faydalı olur. Lakin ben olsam alırdım demedim. Olmasını isterim dedi. Ronaldo’yu parayla getiremezsin. İkna etmen gerekir. Erden Timur bence transferleri yeterli yapıyor. Ronaldo’yu da ikna edebilir” diye konuştu.

“DENİZLİ’NİN PLAKASI 20, MANİSA’NIN 45 HER İKİ GRUBA DA TEŞEKKÜR EDEREK ESPRİLER YAPIYORDUK”

Başkanlık yaptığı periyotta 20.45 sloganını anlatan Adnan Polat, “20.45 benim maçların bitiş saatini işaret ettiğim bir şeydi. Lakin gazeteler manşete taşıdı. Denizli’nin plakası 20, Manisa’nın 45, her iki gruba da teşekkür ederek espriler yapıyorduk. Lakin oradaki son 16 dakika bitmeyen bir 16 dakikaydı. Tahminen de Fenerbahçe son anlarda karşı karşıya konumu atsaydı, 20.45 olmayacaktı” dedi.

Adnan Polat Galatasaray’ın mali yapısı ile ilgili olarak da “Yıllık geliri 200 milyon dolara çıkarmıştık. Lakin ben kullanamadım o mali kongreden dolayı. Bütçemizde 200 milyon doların biraz üstündeydi. Büyük sponsorluklar bulmuştuk. Benim vaktimde Sportif A.Ş.’nin bedeli 700 milyon dolar düzeyindeydi. Benden daha sonra 150 milyon dolara düştü. Son periyotta 200 milyon doların biraz üzerinde. Hiç kimse o ortadaki kaybolan 500 milyon doları sorgulamıyor. İçerideki inanç ortamının kaybolması niçiniyle düştü. Kısa müddette tekrar o düzeye çıkması sıkıntı görünüyor. Şayet projeler hayata geçerse ve borçlar kapanırsa yenidendan yükseliş olabilir. Lakin kısa vadede mümkün değil. Benim harcayamadığım 200 milyon doları şampiyon olmak uğruna bol keseden harcayıp Galatasaray’ın geleceğini kararttılar. Artık de onların acısını çekiyoruz” açıklamasında bulundu.

Adnan Polat bir daha lider olmak istemediğini söyleyerek, “Herhangi bir yardım istenirse yaparım. Dışarıdan kulübe takviye olarak katkı yapmaya çalışıyorum. Yurt haricinde kulübün tanıtımına yardımcı oluyorum” sözlerini kullandı.

Dursun Özbek devrini kıymetlendiren Adnan Polat, “Geldiği günden beri fazlaca yeterli işler yaptı. Bir kez iç barışı sağlaması epeyce değerli. Galatasaray’ın çözülmesi gereken epeyce sorunu var. Gece gündüz koşturduğunu biliyorum. Ben de yardım gerektiğinde takviye oluyorum. Birinci periyodunda öğrendiği deneyimlerle daha uygun bir biçimde yönetiyor. Ben başarılı olacağını düşünüyorum. İşi kolay değil ancak topluluktaki her insanın takviye vermesi lazım. Topluluğun Dursun Özbek’i destekleyip ardında durması lazım. Tüzük değişikliği gerekiyor. Okan buruk ve takımını desteklemek lazım. Birlik ve birlikteliği korumak lazım” dedi.

Adnan Polat, tüzük zahmeti ile ilgili olarak ise “Tüzük değişikliği yapmak gerekiyor. Toplantı daveti oldu fakat iştirak olmadı. Yönetimsel kimi mevzuları düzenlemek gerekiyor. İştirakçi olmayan üyelikleri iptal etmek gerekiyor. Üyelerin faal olması lazım. Bu tüzük ile Galatasaray’ı yönetmek fazlaca sıkıntı. Değişime ayak uyduramıyoruz. En son tüzük değişikliğini ben yaptım. Kimilerinin keyfine 3 lider ibra edilmedi. Ben üye olmak için beş sene bekledim. Galatasaray’a belirli kalitedeki insanları üye yapıp kaliteyi artırmamız gerekiyor” formunda konuştu. (DHA)