Aksettir ne demek ?

celikci

Global Mod
Global Mod
Aksettir, Türkçe’de “yapmak, elde etmek, sağlamak, başarmak” gibi anlamlara gelen ve fiil kökünün aks-’den geldiği bir sözcüktür. Sözcük, özellikle yapılacak bir işin başarıyla sonuçlanmış olmasını ifade eder. Aksettir, günlük konuşmalarda ve yazılı metinlerde genellikle “başardım, yaptım, sağladım” anlamında kullanılır.

Anlamı
Aksettir, yapılacak bir işin başarıyla sonuçlanmış olmasını ifade eden Türkçe’de kullanılan bir sözcüktür. Sözcük, günlük konuşma ve yazılı kullanımda genellikle “başardım, yaptım, sağladım” anlamında kullanılır.

Kökeni
Aksettir sözcüğünün kökeni, Türkçe fiil kökü aks-’dendir. Aks, “yapmak, elde etmek, sağlamak, başarmak” gibi anlamlara gelen bir fiildir ve çoğu Türkçe fiilin kökeninde yer alır. Aksettir sözcüğü, bu fiilin geçmiş veya kip 3. şahıs tekil şahıs ifadesi olan “aksıtır” ya da “akseder” sözcüklerinin türemiş halidir.

Kullanımı
Aksettir sözcüğü, Türkçe’de genellikle eylemsiz ve etkili olarak kullanılır. Ancak, eylemsiz hali olan “aksedir” ya da “aksıtır” biçimleri daha az kullanılmaktadır. Sözcük, günlük konuşma ve yazılı metinlerde genellikle “başardım, yaptım, sağladım” anlamında kullanılır.

Örnekler

• “Aksettim, konuşmanın tamamını yazdım.”
• “Aksedim, sözcüğün anlamını araştırdım.”
• “Aksıttım, dersi tamamladım.”
• “Akseder, başarılarını ifade eder.