“Bunu hâlâ Doğu Almanya'dan biliyorum”

bencede

New member
Federal Meclis üyesi Sahra Wagenknecht (BSW), Bundeswehr'in okullarda sivil savunma tatbikatlarına karşı çıktı. Welt televizyon kanalına konuşan Wagenknecht, “Almanya'yı savaşa hazırlamaya çalışmamızı ya da ülkemizdeki bazı kişilerin şu anda bunu yapmaya çalışmasını gerçekten korkutucu buluyorum” dedi. “Hiçbirimiz Rusya ile bir savaştan sağ çıkamayız. Bunun olmaması için elimizden geleni yapmalıyız.”

Arka planda Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşıyla ilgili bir girişimi yer alıyor. FDP'li siyasetçi, Funke medya grubunun gazetelerinde okullarda sivil savunma tatbikatlarının yapılmasını savunmuş ve “Bundeswehr ile rahat bir ilişki” geliştirilmesi çağrısında bulunmuştu. “Gençlik görevlilerinin okullara gelip Bundeswehr'in güvenliğimiz için neler yaptığını bildirmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.” Bu konuda çekinceler olduğunu anlayamıyor.

Geçtiğimiz yıl Bundeswehr, gençlik görevlileriyle birlikte okullarda ve diğer kurumlarda 5.600 etkinlik düzenledi ve 158.000 katılımcıya ulaştı. Federal Savunma Bakanlığı sözcüsü, numarayı Pazartesi günü Berlin'deki gazetecilere verdi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Wagenknecht tartışmaları “korkunç” buluyor

Wagenknecht, “okullara bu tür askeri eğitim yükü getirilmesine” karşı çıktı. BSW başkanı dünya haber kanalına Doğu Almanya zamanlarındaki deneyimlerinin kendisine hatırlatıldığını söyledi. “Bunu Doğu Almanya'dan hatırlıyorum. Doğu Almanya'da büyüdüm; Oradaki okulda askerlik öncesi eğitim gördük. O zamanlar üniversitedeki yerimi mahvetmiştim ve reddettiğim için alamadım.” Artık böyle bir tartışmanın var olmasını “dehşet verici” buluyor.

Bundeswehr sözcüsü, sivil savunmanın geniş bir alan olduğunu söyledi. Bundeswehr'in misyon ve görevlerini derinlemesine tartışmaya ihtiyaç duyulursa gençlik subayları elbette hazırdır.

Sözcü, okullara yapılan ziyaretlerin genellikle yalnızca davetle gerçekleştiğine dikkat çekti. Subaylara, Bundeswehr'in misyon ve görevlerinin yanı sıra güvenlik ve savunma politikasına ilişkin temel soruları tarafsız bir şekilde açıklamakla görevlendirilecek. “Ve hiçbir durumda personel alımını gerçekleştirmek gibi bazen karıştırılan bir görev üstlenmiyorlar.”

CDU'lu siyasetçi Prien: Çocukları korkutmanın faydası yok

Stark-Watzinger'in açıklamaları eğitim politikasında hem onay hem de eleştiriyle karşılanıyor. “Eğer şimdi Rusya ile ilgili olarak çok daha fazlasını talep ediyorsanız, o zaman hızla bomba düşerse ne yapacağım konusuna girersiniz? Ebeveynler olarak yukarıdan böyle bir korku senaryosunun dayatılmasını istemiyoruz” dedi Federal Ebeveyn Konseyi başkan yardımcısı Claudia Koch Pazartesi günü ZDFheute.de haber portalına.

Sendika politikacıları ve eğitim derneği VBE de eleştirilerini dile getirdi: Schleswig-Holstein Eğitim Bakanı Karin Prien (CDU), “Bu, halkı, özellikle de çocukları ve gençleri korkutmaya yardımcı olmuyor” dedi. CDU eğitim siyasetçisi Thomas Jarzombek, Bild am Sonntag'a yaptığı açıklamada, ilkokul öğrencilerinin performanslarının kötüleştiğini söyledi. “Çocuklarımızı savaşa değil okula hazır hale getirmeliyiz.”

Stark-Watzinger, Alman Öğretmenler Birliği'nden destek aldı. Dernek başkanı Stefan Düll, Bild am Sonntag'da, Ukrayna savaşının askeri tehditlere ilişkin yeni bir farkındalık yarattığını ve bunun okullarda da aktarılması gerektiğini söyledi. Ancak şunları da söyledi: “Askeri acil durumlar için okul tatbikatlarına inanmıyorum. Almanya'daki okullar yoklama noktaları veya askeri öncesi tatbikatların yapıldığı yerler değil.” Bundeswehr'in kışlaları ve askeri eğitim alanları bunun için var.