Din artık konu mu, değil mi?

bencede

New member
Almanca'yı doğru dürüst konuşamayan ve henüz kreşte bakılmayan çocukların kreşe gitmesini zorunlu kılan “Kita Fırsat Yılı”. Liselere erişim zor. Ve onuncu sınıfın sonunda henüz bir eğitim yeri veya başka bir kariyer beklentisi olmayan öğrenciler için zorunlu eğitimin on birinci yılı.

Eğitim Senatörü Katharina Günther-Wünsch'in (CDU) Pazartesi günü Berlin Okul Yasası'nda yapılan değişikliği sunarken yeniden ele aldığı bu konular, haftalardır ve aylardır biliniyordu. Ancak dinin tartışmalı bir ders olarak tanıtılmasında yeni bir şeyler var.

Günther-Wünsch, zorunlu okul öncesi dil desteğinin de sunulduğu “Kita Fırsat Yılı” için bu alandaki ihtiyacı bir kez daha hatırlattı. Şu anda neredeyse 3.600 okul çocuğu daha önce hiç kreşe gitmemiş. Aralarında desteğe çok ihtiyaç var. Zorunlu yıl boyunca bu sorunu çözmek istiyoruz.

Politikacıya göre ilkokuldan liseye geçişin de reforma ihtiyacı var. Çoğu durumda, çocuğun buna uygun bir tavsiyesi olmamasına rağmen, ebeveynlerin çocuklarının liseye gitmesini gerçekten istemeleri durumunda ortaya çıkacak sonuçlarla ilgilidir. Şu anda lise tavsiyesi almayan çocukların yüzde 34'ü deneme yılının ardından okulu bırakmak zorunda kalıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Deneme dersleriyle: Berlin'de liseye erişim zorlaştırılacak

Günther-Wünsch, bunun zararlı olduğunu ve tesadüfen ülke çapında duyulmadığını söylüyor. Gelecekte, tavsiye olarak Almanca, matematik ve İngilizce ana derslerindeki notlar kullanılacaktır. Ebeveynlerin tavsiyeye rağmen liseye gitmeye karar vermesi durumunda, çocuklarının deneme sınıfında uygunluğunu kanıtlamaları gerekecek.

Zorunlu eğitimin on birinci yılı, okul kariyerlerini tamamladıktan sonra ne yeterliliği ne de staj yeri olmayan kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Berlin'de her on kişiden birinin yıllardır mezun olmadan okulu bıraktığını bilmelisiniz. Birçoğu tam anlamıyla devlet kurumlarının radarından kayboluyor. Ve çoğu zaman işgücü piyasasında da mevcut değiller.

Sosyo-politik açıdan her zaman tartışmalı: din eğitimiSven Simon/imago

Berlin Okul Senatörü: Dinin seçmeli ders olması için bir sonraki seçimlere kadar yeterli zaman yok

Ancak tüm bu planlar daha önce sızdırılmıştı. Özellikle din eğitimiyle ilgili pasajlar merakla bekleniyordu. Sonuçta eğitim politikası her zaman sosyo-politik bir kültür savaşının konusu olmuştur. Ve iş dini eğitime gelince, mücadele genellikle çok şiddetli oluyor.

Günther-Wünsch'e göre okul yasasındaki değişiklik “dini ve ideolojik öğretim yükümlülüğünü artıracak ve güçlendirecek”. Gelecekte yasa, dini ve ideolojik toplulukların “uygun eğitimi sunma hakkına sahip olduğunu” “açıkça belirtecek”. Talep varsa ve sağlayıcı bunu sunmak istiyorsa bu karar “okulun takdirinde değildir”. Bunun anlamı şudur: Bu durumda okulun din eğitimini sağlaması gerekir, engelleyemez.

Berlin'de din başlangıçta okullarda ders olmayacak: CDU nasıl tepki veriyor?

Ama bu yeterli mi? Siyah-kırmızı koalisyon anlaşmasında şöyle deniyor: “Koalisyon, dünya görüşleri/dinler konusunda düzenli bir öğretim konusu olarak zorunlu seçmeli ders getirmeyi amaçlıyor. Dinler ve dünya görüşleri hakkındaki bilgiler, profesyonel olarak eğitilmiş öğretmenler tarafından verilen ve dini ve ideolojik topluluklar tarafından tasarlanan derslerde aktarılabilir.

Bu siyasi düzyazıda kesinlikle dikkate alınması gereken fiiller: Koalisyon düzenli bir öğretim konusu sunmayı “amaçlıyor” veya din hakkında bilgi “verilebilir”. Bu yeterince esnek görünüyor ve CDU senatörü de artık bu aracı kullanıyor gibi görünüyor.

Katharina Günther-Wünsch Pazartesi günü sadece din alanındaki hareketten memnun olduğunu söyledi. Sonuçta bu kanunda “açıkça belirtiliyor”. Daha önce olduğu gibi 16 sağlayıcı ve operatör mevcut. Ve Eğitim Senatörü şunları söyledi: “Amacımız, dini düzenli bir öğretim konusu olarak tanıtmaktır.”

Okulun manzarasını tersine çevirmek istemiyorum. Okulun her şeyden önce işlevsel olması gerekir. Bunların kalitesi sağlanmalı ve fırsat eşitliği garanti edilmeli veya tesis edilmelidir.
Katharina Günther-Wünsch (CDU), Berlin Eğitim Senatörü

CDU'lu siyasetçinin, yasada yapılacak değişikliği genel olarak büyük bir adım olarak görüp görmediği, birçok Hıristiyan Demokrat'ın ve elbette seçmenlerinin ondan beklediği SPD'nin yirmi beş yıllık eğitim yönetimine alternatif olarak görüp görmediği sorusu hala ortada duruyor. Günther-Wünsch'ün cevabı netti: “Eğitim ortamını sola çevirmek istemiyorum.” Ve görünüşe göre sağda da değil.

CDU'lu siyasetçi, onun bakış açısına göre okulların her şeyden önce işlemesi, kalitelerinin sağlanması ve fırsat eşitliğinin garanti edilmesi veya tesis edilmesi gerektiğini söyledi. Bu da birkaç yıl alır; Yarım meclis kesinlikle yeterli değil. Ama şimdilik: “Tam olarak atlamak istediğim yere atladım.”

CDU Eğitim Senatörü: GEW'den bile övgü var – en azından biraz

GEW eğitim sendikası genel olarak senatöre, özel olarak da yasanın içeriğine soğukkanlılıkla tepki veriyor. Hatta Sol Parti'nin aktif bir üyesi olan Berlin sendika lideri Tom Erdmann, Berliner Zeitung'a verdiği röportajda Senatör Günther-Wünsch ve çalışmaları hakkında olumlu sözler sarf etti. Senatör, SPD'den selefi Astrid-Sabine Busse'nin aksine, aylarca görevde kaldıktan sonra bile “her yerde itibara” sahip.

Erdmann, liselerde deneme süresinin kaldırılmasını açıkça övdü. Ancak şu anda oluşturulan deneme derslerinin tasarımı “hala tamamen belirsiz”. Ancak görünen o ki, liselere erişimi zorlaştıracak şekilde daha fazla tarama yapılması gerekiyor. Görünüşe göre bu, GEW'in senatöre dair sahip olduğu imaja uyuyor. Erdmann, sonuçta bu durumun “gerçek kötülüğü”, yani eğitim başarısının hala çok güçlü bir şekilde ekonomik ve sosyal Haberin Detayları tarafından belirlendiği gerçeğini değiştirmediğini söylüyor.