“Futbolda her vakit ikinci bir talih ayağınıza gelir”

bencede

New member
UEFA Avrupa Ligi B Kümesi birinci hafta maçında yarın Dinamo Kiev’i konuk edecek Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Jorge Jesus, kümeden çıkacak kalite ve hırslarının olduğunu söylemiş oldu.
Ülker Stadı’nda maç öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, istikrarlı bir kümeye düştüklerini belirtti.
Dinamo Kiev müsabakasından galibiyetle ayrılmak istediklerini vurgulayan tecrübeli teknik yönetici, “Bu kümeden çıkmak için kâfi takım kalitemizin olduğunu biliyoruz. Üç kadro istikrarlı. Rennes, Dinamo Kiev ve Fenerbahçe. Yarınki maçtan galibiyetle ayrılmak istiyoruz. Rakibimizle bir ay evvel karşılaştığımız periyoda nazaran daha kuvvetliyüz.” diye konuştu.
Güney Koreli savunma oyuncusu Kim Min-jae ile yolları ayırdıklarını hatırlatan Jesus, transfer periyodunun yakında kapanacağını ve ellerindeki takıma odaklanmaları gerektiğini aktardı.
En büyük amacının ligi şampiyon tamamlamak olduğunu bir dahaleyen Jesus, şunları kaydetti:
“En büyük amacımız ligi kazanmak, buraya bu yüzden geldim. Şu anda rakipleri daha düzgün tanıyorum. Avrupa Ligi ve Avrupa turnuvalarında toplanan puanlar, ülke futbolu için epeyce kıymetli. Türkiye’nin ülke futboluna ve kulüp sıralamasına bakınca gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Avrupa’da oynayan Türk ekipleri puanlar toplamalı. Yoksa bir daha sonraki şampiyon, Şampiyonlar Ligi’ne gitmek için eleme oynamak zorunda kalacak.”
Listeye yazılamayan oyuncular durumunun kendisi için yeni bir şey olmadığını lisana getiren deneyimli çalıştırıcı, Bruma’ya ait ise şunları anlattı:
“Bruma, küme basamağındaki listeye dahil edilmedi ancak aslına bakarsan burada toplam 6 maç oynayacağız. Kendisi yaklaşık bir aylık bir sakatlıktan çıktı. Ligde 14 oyuncu seçmemiz gerekiyor. Portekiz’de de bu durum 17 idi. Bruma da son devirde sakattı. bu vakitte küme etabında liste haricinde olabileceğini düşündüm. Kümelerden çıkarsak listeye bir daha dahil olabilir. Aşikâr kararlar almamız gerekiyor. Mevcut şartlarda içlerinden en güzelini seçmemiz gerekiyor.”
Futbolda her vakit ikinci bir bahtın geleceğine inandığını lisana getiren Jesus, “Dinamo Kiev ile yine eşleştik. Futbolda her vakit ikinci bir baht ayağınıza gelir. Şu an daha kuvvetli olduğumuzu düşünüyorum. Onlarla oynadığımız birinci eşleşmede futbolda fazlaca sık olmayan şeyler başımıza geldi. Bu maça farklı bakmıyoruz. Kümedeki başka rakipler üzere bir maç. Bir teknik yönetici olarak rakiplerime hürmet gösteriyorum.” biçiminde görüş belirtti.
Oyunlarını sistemin değil birlikte daha fazla vakit geçirmenin geliştirdiğini tabir eden Jesus, şunları aktardı:
“Bizim oyunumuzu geliştirmemizdeki tesirli faktör, sistem değişikliği değil oyuncularla daha fazla çalışmış olmamız. Vakit geçtikçe oyuncular birbirini daha yeterli tanıyor, ben de onları ferdi olarak daha yeterli tanıyorum. Gelişimimizi sağlayan şey, sistem değişikliği değil. Biz 3’lü değil aslında 4’lü savunmayla oynuyoruz. Taktiksel olarak alanda sistem değiştiğiniz anlar oluyor. Ekibe yalnızca atak yaptığında değil defansta da bakmanız gerekiyor. Atak yaparken artta 3’lü kalıyoruz, o gerçek. Alanda oynadığımız sistem maçın anına nazaran değişebiliyor.”
Jesus, Batshuayi’nin hazır olup olmadığı istikametindeki soruya, “Batshuayi, bir haftadır bizimle çalışıyor. çabucak hemen hem ofansif birebir zamandafansif bizim istediklerimizi anlayacak durumda değil. Lakin ferdî kalitesiyle bize katkı sağlayabilir. Bizi anlaması ve uygulayabilmesi için vakte muhtaçlığı olması olağan. Şu an onun haricinde 4 tane daha kaliteli santrforumuz var. Elimde bu kadar kaliteli oyuncu olduğu için epeyce memnunum zira kim oynarsa oynasın kalitemiz düşmüyor.”
Joao Pedro: “Gruplara galibiyetle başlamak kıymetli olacak”
Fenerbahçeli futbolcu Joao Pedro, kümelere galibiyetle başlamanın değerine değindi.
Önemli bir maça çıkacaklarını belirten Pedro, “Taraftarlarımızın dayanağıyla oynayacağız. Rakibi güzel tanıyoruz, rakip de bizi yeterli tanıyor. Kümelere galibiyetle başlamak kıymetli olacak. Bu turnuvada devam edebilmek için hırsımızı göstermek ismine.” sözlerini kullandı.
Ligdeki Kayserispor maçında inanılmaz bir atmosfer olduğunu vurgulayan 30 yaşındaki oyuncu, “Buraya geldiğim andan itibaren taraftarlarımızın tutkusunu gördüm. Oynayamadığım periyotta statta izlemiştim ancak saha ortasında olmak farklı. Gol attığımdaki duyguyu açıklayamam, taraftarlarımız fazlaca tutkulu. Grubu epeyce âlâ destekliyorlar, nitekim farklı bir atmosfer.” değerlendirmesinde bulundu.
Son senelerda sakatlık yaşamadığını aktaran Pedro, performansına ait şunları kaydetti:
“Uzun müddet alanlardan uzak kaldığım sakatlığım olmamıştı. Buraya epey istekli geldim lakin sakatlık yaşadım. Kadrodan başka kalmak kolay değil. Birinci maçıma deplasmanda daha sonradan girerek çıktım. Fizikî olarak en yeterli düzeyimde değildim, epeyce düzgün çalışmama karşın. bir müddetye ihtiyacımın olması olağan. Yüzde söyleyememem olağan lakin yüzde yüzümde değilim doğal ki.”
Dinamo Kiev’e elenmenin kendilerini epeyce üzdüğünü vurgulayan Pedro, “UEFA Şampiyonlar Ligi kıymetli bir turnuvaydı ve fazlaca istekliydik. Daha hayli hak eden taraf bizdik. Artık farklı bir turnuvada karşılaşacağız. Biz her maçı kazanmak için oynarız. Yarınki odağımız da bu olacak.” diyerek kelamlarını tamamladı.