Jorge Jesus’tan Szalai ve Osayi-Samuel açıklaması

bencede

New member
UEFA Avrupa Ligi play-off çeşidi rövanş maçında Avusturya’nın Austria Wien ekibiyle karşılaşacak Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus, kümelere kalmak istediklerini söylemiş oldu.
Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, birinci maçtaki 2-0’lık skorun hiç bir şeyi garanti altına almadığını belirtti.
Fenerbahçe’nin Avrupa sıralamasında olması gereken yerde bulunmadığını aktaran Portekizli teknik adam, “İkinci maçı oynayacağız. Kümelere kalmak istiyoruz. Birinci maçtan 2-0’lık avantajlı bir skorla ayrılmıştık lakin bu skor hiç bir şeyi garantilemiyor. Yarınki maçtan daha sonra kümelere kalmayı hedefliyoruz. Fenerbahçe sıralamada şu an epeyce aşağıda. Kümelere 4. torbadan katılacağız. Fenerbahçe’nin vakit içinde üçüncü, ikinci ve birinci torbada olması gerekiyor. Avrupa’daki sıralamamızı yükseltmemiz için oynadığımız Avrupa maçları epey değerli.” diye konuştu.
“Futbolda ülkü sistem diye bir şey yoktur”
Futbolda tek bir sistem olmadığını lisana getiren Jesus, şöyleki devam etti:
“Benim futbola bakış açıma bakılırsa futbolda tek bir yol yoktur. Taktiksel manadan futbol epeyce gelişiyor, öteki grup sporları üzere. Kolektif sporlarda ekipler maç ortasında sistem değişimine gidiyor. Bunu anlamayan hocalar gelişemez, oyuncular da ortalamanın üzerine çıkamaz. Bizim de yaptığımız şey bu. Futbolda ülkü sistem diye bir şey yoktur. Hocanın elindeki oyuncuların özelliklerine bakılırsa belirlediği birden çok sistem vardır.”
“Yabancı kuralı Türkiye’de olan bir kural ve bu alışmam gereken bir problem”
UEFA takımına bildirilmeyen oyuncuların bugüne kadar gruba düzgün katkı sağladığını anlatan 68 yaşındaki çalıştırıcı, “Bu yabancı kuralı Türkiye’de olan bir kural ve bu alışmam gereken bir sorun. Şayet Portekiz’de olsaydım 11 yabancı oyuncu koyabilirdim. Avrupa maçlarında kurallar daha farklı olduğu için daha rahatız. Gidecek oyunculara ait bir karar vermemiz gerekecek. 2 haftamız var. Bu müddette elimizdeki oyunculardan yaralanmaya devam edeceğiz. Tüm oyuncular bu ana kadar kadroya katkı sağladılar. Elimizde fazla opsiyon olmasını sağladılar.” halinde görüş belirtti.
Joao Pedro’nun sakatlığını atlattığını fakat çabucak hemen hazır olmadığını da bildiren Jesus, şunları kaydetti:
“30 küsur yıldır antrenörlük yapıyorum. Deneyimlerimi kullanarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Futbol bilim değil, yaratıcılık fazlaca değerli. Her antrenörün bunu anlaması gerekiyor. Oyuncular yetenekle doğar, çalışarak gelişir tıpkı antrenörler üzere. Yaratıcı olmaya çalışıyorum. Kadromu en yeterli biçimde hazırlamaya çalışıyorum. Türkiye’de ferdî manada her kadroda kaliteli futbolcular var. Samuel ve Attila’ya gelen bir teklif hakkında bilgim yok. Biz hiç bir oyuncunun gitmesini istemeyiz. Elimizdeki oyuncuların hepsinden mutluyuz. Şu ana kadar yalnızca Min-jae’nin gitmesinde yapabileceğimiz bir şey yoktu zira onu alan kadro çıkış hususunu ödedi. Her oyuncu bizim için değerli. Transfer dönemi kapanmadan evvel belirli kararlar almamız gerekecek.”
“3 günde bir maç yapmaya alışmamız gerekiyor”
Haftada 2 maç oynamanın Türkiye liginde kendilerine bir dezavantaj getirip getirmediği sorusu üzerine ise Jesus, “Bu, duruma nasıl yaklaştığınızla ilgili. Büyük bir grupsanız Şampiyonlar Ligi ya da Avrupa Ligi’nde olmanız ve liginizde de şampiyonluğa oynamanız gerekir. Fakat küçük ekip söylemiş olduğiniz ekipler haftada bir maç yapar. 3 günde bir maç yapmaya alışmamız gerekiyor. Bunu direktörün bir epey usulü oluyor, antrenörler her oyuncusundan yaralanmaya çalışıyor. Deneyimlerim işimi kolaylaştırıyor. Her maç 5-6 oyuncu değişiyoruz lakin ekibimiz kalitesini hiç aşağıya çekmedi.” tabirlerini kullandı.
“Valencia’nın performansı forvet transferimizi etkilemeyecek”
Kendisiyle oynayan forvet oyuncularının genelde ligin en hayli gol atan oyuncuları olduğunu hatırlatan Jesus, “Valencia’yı buraya gelmeden tanıyordum. Çok özellikli bir oyuncu, epeyce süratli. Çağdaş futbolda forvetiniz süratli değilse bu grup gelişmenini etkiliyor. Kendisi ulusal kadrodan erken döndü. Bu da onun gelişmenine katkı sağladı. Bu sebeple performansıyla öne çıkıyor. Onun performansı forvet transferimizi etkilemeyecek zira biz ekseriyetle takım planlamamızda 5 forvet oyuncusu istiyoruz. Şu an bizim elimizde 4 forvet oyuncusu var. ” diyerek kelamlarını tamamladı.