Tuğberk Tanrıvermiş, FANATiK’e konuştu. “Galatasaray”…

celikci

Global Mod
Global Mod
Uzun yıllar Galatasaray ’da çalıştıktan daha sonra İtalya’ya giden, Roma’nın U15 Takımı’nda şampiyonluklar yaşayan Tuğberk Tanrıvermiş, bu dönem başında Spezia U19’un başına geçti. İtalya Ligi Serie A ile öteki alt yaş kategorilerinde küme düşmemeye oynayan kulübün, şu an şampiyonluğa oynayan tek hocası pozisyonunda yer alan Türk teknik adam bizi kırmadı, hakkında merak edilenleri ve gayelerini yalnızca FANATİK’le paylaştı.

‘Fiorentina da istemişti’

* Roma üzere bir kulüpten niye ayrıldınız?

“Roma, İtalya’da yalnızca oyuncu değil, hoca da yetiştiren epey büyük bir kulüp. Serie A’daki birfazlaca teknik adamın geçmişinde esasen Roma var. 3 sene buradaydım ve daha uzun mühlet de kalabilirdim. Fiorentina’dan epey önemli bir teklif aldım. Lakin Spezia’nın teklifi, kendimi daha fazlaca geliştirmem ismine daha uygundu. Kulüp, U19 Takımı’na önemli bir yatırım yaptı ve bana güvendi.”

‘Çalışma halimizi değiştirdik’

* Spezia’da nasıl bir dönem geçiriyorsunuz?

“Sezona istediğimiz üzere başlamadık ve 4 maç daha sonra çalışma halimizi değiştirdik. Savunmayı epeyce uygun yapan ve alana âlâ yayılan bir kadro olduk. Bunun kararında 4. sıraya kadar yükseldik ve son 8 maçın 5’inde gol yemedik. Spezia’nın beni seçmesinin bir sebebi var. Yapı olarak şampiyonluğa oynayan bir üsluba sahibim. Spezia, birfazlaca kategoride alt sıralara oynayabilir fakat grubuma kıymetli bir yatırım yaptı. Umarım dönem sonuna kadar şampiyonluk maksadımızı sürdürebiliriz.”

‘Sabırlı olmayı öğrendim’

* Yabancı hocalara kapalı İtalyan futboluna nasıl ahenk sağladınız?

“Burada 4. dönemimi geçiriyorum. Türkiye’den yurt haricinde benden çok vazife yapan bir hoca yok. İtalya’nın bir futbol kültürü var. Sisteme adapte olmak için lisanı konuşmak, hayat stiline ve kültürüne ayak uydurmak, çalışkanlığınızla bir arada sonuçlarla kendinizi kabul ettirmeniz gerek. Çalışkanlığım, disiplinim ve olaya bakış açım değişmedi fakat burada nitekim sabırlı bir insan olmayı öğrendim.”

‘Bence en düzgünü İnter…’

* İtalya’da futbola bakış açısı ve kalite ne düzeyde?

“Futbol burada en tanınan spor. Taktik manasında en yeterli yerdeyim. Kaliteli oyuncuların gelişimi ve futboldaki değişim, geçmişte temposu düşük Serie A’nın ve hatta Serie B‘nin epey daha izlenilebilir bir lig olmasını sağladı. Serie A’da hem atak birebir vakitte savunmada manasında en yeterlisi İnter. Kısıtlı takımına karşın doruğa oynayan Pioli’li Milan da hayli düzgün. Atalanta ise önde baskı ve gayret manasında, Avrupa’nın en düzgün kadrosu.”

‘Hakan en düzgünlerden biri’

* Serie A’daki Türk oyuncular için neler söylersiniz?

“Son devirde oyuncularımızın buradaki dakikaları hayli arttı. Şu an Hakan Çalhanoğlu, Çizme’nin en güzel 3-4 futbolcusundan biri. Kaan Ayhan ve Koray Günter üzere isimler de, savunma oyununa çabuk adapte oldular. Umarım tüm futbolcularımız fazlaca başarılı olur.”

‘Doğru adımlar atıyorum’

* Türkiye’ye dönme planınız var mı?

“Yakın vakitte Muhteşem Lig’den önemli teklifler aldım. Doğal ki ne olacağını bilemem lakin şu evrede Türkiye’ye dönmek üzere bir planım yok. Mesleğime İtalya’da devam ederek gerçek yolda olduğumu düşünüyorum. Artık U18-U19 düzeylerini çalıştırdığım İtalya’da, önümüzdeki senelerda A Takım’da hocalık yapmak istiyorum.”

‘Türk futbolu karmaşık’

* Türkfutbolu, İtalya’dan nasıl görünüyor?

“Ne yazık ki bir gerileme kelam konusu. En büyük niye; ekonomik manada Avrupa ile aramızdaki uçurum. Türk futbolu; yetenekli oyuncuların hayli fazla olduğu, lakin taktik manada anlaşılır bir tertibin olmadığı karmaşık bir yapı olarak gözüküyor. Ayrıyeten fizikî manada da Avrupa’nın gerisinde kaldığı bir gerçek.”

‘ Ulusal Ekip ’dan ayrıldım zira…’

*A Ulusal Ekip teknik takımına çağrıldınız fakat daha sonra neler yaşandı?

“Öncelikle ben teknik yöneticiliğe İtalya’da devam ediyorum. Şayet Ulusal Takım’la bu biçimde bir niyet olsaydı, Spezia ile birlikte olacaktı. Fakat bunun epeyce da mümkün olamayacağını gördükten daha sonra, büsbütün İtalya’ya odaklanmış durumdayım. Orada Hamit Altıntop üzere Türk futbolu için büyük bir baht gördüğüm bir yönetici ve hayli sevdiğim bir dostum var. Tek isteğim, onun epeyce başarılı olması.”

‘Destekleri için teşekkürler’

*Taraftarlar, gelecekte sizi Galatasaray’ın başında görmek istiyor. Yorumunuz nedir?

“Öncelikle Galatasaray ve Türkiye’deki tüm futbolseverlere İtalya’ya geldiğimden beri verdikleri dayanaktan ötürü teşekkür ediyorum. Galatasaray’ı epeyce seven bir teknik adam ve hayli yeterli bir Galatasaraylı olarak, birebir niyetlere sahibim. Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Galatasaray’ın her kademesinde çalıştım, bu kulübün ortasından yetiştim. Galatasaray taraftarının her bildirisi, her takviyesi; ben ve ailem ismine büyük bir gurur kaynağı.”